میلگرد آجدار

 

شرکت آهن یک ، یکی از معتبر ترین تامین کننده های انواع میلگرد ، اعم از میلگرد ساده و میلگرد آجدار می باشد.

که  به صورت تخصصی و حرفه ای است در این زمینه فعالیت می نماید.

کارشناسان آهن یک سعی بر این دارند تا بتوانند علاوه بر مشاوره عالی در زمینه میلگرد آجدار بتوانند رضایت و اعتماد کاربران را به خود جلب کنند.

رضایت کاربران الویت کار این شرکت ( آهن یک ) است.

میلگرد یا آرماتور، فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد می‌باشد و فولاد میلگرد نامیده می‌شود.

البته در موارد خاصی از فولاد ساختمانی نظیر نیمرخ‌های شکل، ناودانی و یا قوطی نیز برای مسلح کردن بتن استفاده می‌شود.

میلگرد به صورت آجدار و ساده تولید می گردد .

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز قدیمی

 • میلگرد A1
 • میلگرد A2
 • میلگرد A3
 • میلگرد A4

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز کنونی

 • میلگرد س ۲۴۰ (میلگرد ساده)
 • میلگرد آج ۳۴۰ (میلگرد آجدار مارپیچ)
 • میلگرد آج ۴۰۰ (میلگرد آجدار جناقی)
 • میلگرد آج ۵۰۰ (میلگرد آجدار مرکب)

در حال حاضر تمام میلگردهای بازار تابع چنین استانداردی هستند.

در ادامه  لیست قیمت میلگرد آجدار، انواع کارخانه ها ارائه شده است.

میلگرد آجدار چیست ؟

میلگرد یکی از دیگر از محصولات تولید شده در صنایع فلزی است. میلگرد در اصل نوعی لوله‌ی توپر یا میله می‌باشد که بیش‌ترین کاربرد آن در سازه‌هایی مانند ساختمان است. در ساخت و ساز، میلگرد را در میان بتن قرار می‌دهند تا خاصیت کشسانی بتن افزایش یافته و به این ترتیب مقاوم سازی بتن در برابر لرزه و تنش‌های زلزله انجام شود. به این عملیات (قرار دادن میلگردها در بتن) عملیات آرماتور بندی گفته می‌شود. عملیات آرماتور بندی، عملیاتی است که برای ساختن هر سازه‌ای از جمله ساخت ساختمان، ساخت پل، ساخت سد و … به کار برده می‌شود. اکنون می‌خواهیم به بررسی علت این پدیده بپردازیم. یعنی ببینیم چه اتفاقی می‌افتد که بتنی که درون آن میلگرد قرار گرفته است، محکم‌تر می‌شود؟ این امر به دلیل یکسان بودن تقریبی ضریب انبساط حرارتی فولاد و ضریب انبساط حرارتی بتن است. این امر سبب می‌شود تا در صورت ایجاد تنش‌های در راستای طول و شعاع که ممکن است در دماهای متفاوت رخ دهد، مشکلی برای سازه ایجاد نشود. میلگرد دارای دنده‌هایی است که آن را به صورت مکانیکی به بتن متصل می‌کند اما چنان‌چه که سازه در معرض تنش و تکان خیلی شدیدی قرار بگیرد (مانند زلزله‌های خیلی شدید)، امکان دارد که میلگرد از بتن، خارج شود. این اتفاق در مقیاس بزرگ‌تر، باعث فروپاشی سازه خواهد گشت.

این محصول، در انواع گوناگونی تولید و ساخته می‌شوند. انواع مختلف میلگردها را در چهار گروه که از a1 تا a4 نام‌گذاری شده‌اند، دسته‌بندی می‌کنند.

میلگردهایی که در گروه a1 قرار می‌گیرند، سطح صافی دارند و از نوع آجدار نیستند. به این میلگردها، میلگرد ساده گفته می‌شود که عمدتاً برای کارهایی مثل جوش‌کاری و خم‌کاری مناسب و قابل استفاده هستند.

انواع دیگری از میلگردها هستند که بر روی سطح آن‌ها برجستگی و شیارهایی وجود دارد. به این نوع، میلگردهای آجدار گفته می‌شود که یکی از مهم‌ترین مصالحی است که در صنعت ساختمان سازی به کار برده می‌شود. نوع آجدار این محصولات، بر اساس تنوع شکل آج‌ها، خود به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • میلگرد آجدار مرکب
 • میلگرد آجدار دوکی
 • میلگرد آجدار یکنواخت

خوشبختانه میلگرد یک کالای قابل بازیافت است. یعنی می‌توان انواع دست دوم آن را جمع آوری نموده و مجدداً به صورت قراضه، وارد خط تولید کارخانه کرد.

قیمت میلگرد آجدار

میلگرد آجدار به دلیل فرآیند بیش‌تری که برای آجدار کردن سطح خود نیاز دارد، قیمت بالاتری نسبت به میلگرد صاف خواهد داشت. قیمت این محصول هم‌چنین از پارامترهای دیگری که در ادامه‌ی مطلب به آن پرداخته شده است، تأثیر می‌پذیرد.

 • نرخ روز اعلام شده برای سنگ آهن

سنگ آهن، یکی از مواد خام مهمی است که از آن در ساخت و تولید انواع آلیاژهای فلزی استفاده می‌شود. آلیاژهایی از جمله فولاد، استیل و بسیاری فلزات دیگر، همه از آهن موجود در سنگ آهن ساخته می‌شوند. به منظور تولید این فلزات نیاز است تا به استخراج آهن از سنگ آهن بپردازیم. سنگ‌های آهن باید از معادن مخصوص، یافته و جمع‌آوری شود و در کارگاه‌های استخراج آهن، برده شود تا آهن موجود در آن، استخراج شود.

نرخ روز اعلام شده برای سنگ آهن (چه از معادن داخلی جمع‌آوری شود و چه از خارج از کشور و به صورت وارداتی تأمین گردد)، بر روی نرخ نهایی تمام محصولات به دست آمده از آهن که میلگرد نیز از جمله‌ی همین محصولات است، تأثیرگذار می‌باشد.

 • نرخ روز اعلام شده برای مواد خام و اولیه مورد نیاز در ساخت انواع میلگردها

کلیه‌ی مواد خام و اولیه‌ای که در ساخت و تولید انواع میلگردها مورد استفاده قرار می‌گیرند، مثل سنگ آهن که در بخش قبلی آن را به طور کامل شرح دادیم، بر روی نرخ نهایی محصول پایانی اثر گذار خواهند بود.

باید این نکته را در نظر گرفت که این نرخ هم اکنون و در حال حاضر بایستی به صورت روزانه استعلام گرفته شود. چرا که نوسانات بازار سبب شده است تا نرخ‌های کالاها، به صورت ثابت و یکسان برای یک مقطع زمانی طولانی‌تر، نباشند.

 • نرخ روز اعلام شده برای دلار یا هر نوع ارز بین‌المللی دیگر در صورت واردات مواد خام و یا خرید انواع میلگرد از خارج از کشور

در حال حاضر، دلار به عنوان واحد پولی بین‌المللی شناخته می‌شود. یعنی تمام معاملات بین‌المللی با این پول انجام شده و سنجیده می‌شوند. البته در حالت کلی، در این‌جا و این بحث، این که چه واحد پولی، واحد پول بین‌المللی باشد، فرق زیادی ندارد. در این‌جا می‌خواهیم به این مسأله اشاره کنیم که در هر مقطعی از زمان، هر نوع واحد پولی که به عنوان واحد ارز معاملات بین‌المللی، به کار برده شود، بر روی نرخ کالاهای وارداتی اثر می‌گذارد.

اکنون به این نکته اشاره می‌کنیم که کالای وارداتی، هم به شکل محصول نهایی که در این نوشتار، انواع میلگرد مد نظر است و هم به صورت مواد اولیه‌ای که برای ساخت انواع میلگرد لازم داریم، می‌تواند باشد. در هر صورت، وارد کننده ناچار است که به ازای خرید و واردات محصولات از خارج از کشور، دلار بپردازد. یعنی پول ریالی خود را به دلار تبدیل نماید.

متأسفانه در خصوص قیمت و ارزش دلار، نوسانات زیادی در هر روز رخ می‌دهد. این نوسانات، سبب می‌شوند تا تمام کالاهای وارداتی یا تولیدات داخلی که قیمت نهایی‌شان به قیمت دلار وابستگی دارد نیز از قیمت ثابتی برخوردار نباشند. بنابراین جهت دریافت و محاسبه قیمت انواع میلگردهای آجدار وارداتی یا مواد اولیه از نوع وارداتی این کالا باید، استعلام قیمت دلار در همان روز صورت گرفته باشد.

 • نرخ تجهیزات، ابزارها و ماشین آلات به کار گرفته شده در روند و پروسه‌ی تولید میلگردهای آجدار

جای تردید وجود ندارد که برای ساختن محصولات صنعتی، نیاز به ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته‌ای داریم. این ماشین آلات، خود به عنوان محصول خروجی کارخانجات دیگر به حساب می‌آیند. یعنی چه ماشین آلات محصولات تولیدی داخلی باشند و چه محصولات تولیدی کشورهای خارج از ایران، بر اساس جنس تجهیزات، کیفیت و قابلیت‌هایی که در آن‌ها گنجانده شده است، بها و قیمتی متفاوت خواهند داشت.

اکنون توجه شما را به این موضوع جلب می‌کنیم که اگر شخصی بخواهد در زمینه‌ی تولید انواع میلگردهای آجدار، سرمایه‌گذاری کرده و کارگاه تولیدی این محصول را راه‌اندازی نماید، مجبور به پرداخت هزینه و خرید ماشین آلات خاص و تجهیزات لازم می‌باشد. بنابراین او مجبور خواهد بود تا سرمایه‌ی بزرگی را برای این کار، فراهم نماید. روشن است که هر چقدر که قرار باشد دستگاه‌های باکیفیت بالاتر و دقت بیش‌تری برای کارگاه این شخص، فراهم شود، باید مبلغ سرمایه‌گذاری بیش‌تر شود. یعنی دستگاه‌ها گران‌تر می‌شوند. این‌گونه است که کالای تولید شده با ماشین آلات گران‌تر، قیمت نهایی بالاتری دارند. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که خریدن تجهیزات با کیفیت بالاتر و گران قیمت‌تر، در بیش‌تر موارد منجر به تولید محصول باکیفیت‌تری نیز خواهد شد.

 • نوع پروسه و استانداردهای رعایت شده در تولید انواع میلگرد

انواع میلگردها، بر اساس شیوه‌ها و پروسه‌های مختلف ساخته خواهند شد. به عنوان مثال آن‌چه که در این نوشتار اشاره کردیم، تولید میلگردهای آجدار بود که پروسه‌ای مجزا برای ایجاد آج داشت. در این حالت، این مسأله مطرح خواهد شد که چنان‌چه که تولید یک کالا، فرآیندی با صرف زمان بیش‌تری نیاز داشته باشد (به این معنا که در مقاطع زمانی یکسان، تعداد واحد کالای تولید شده، باشد.) و یا این‌که پروسه‌ی گران‌تر و پرهزینه‌تری را بخواهد، این عوامل، بر روی نرخ نهایی محصول تولید شده، منعکس خواهد شد.

 • نرخ روز اعلام شده برای هزینه‌های جانبی مانند خدمات حمل و نقل

حمل و نقل، بخش مهم و جدا نشدنی در تمامی صنایع به شمار می‌آید. از لحظه‌ی تأمین مواد اولیه مورد نیاز تا توزیع کالای تولید شده در بازار، بارها و بارها به خدمات حمل و نقل نیاز پیدا می‌کنیم.

خدمات حمل و نقل هم بر طبق تعرفه‌ی روزانه‌ی سوخت و هزینه‌های جانبی، یک نرخ معلوم و مشخصی دارند. در صورتی که هر کدام از عواملی که بر روی نرخ خدمات حمل و نقل تأثیر دارند، نوسان قیمت داشته باشند؛ این نوسان، تعرفه‌های خدمات حمل و نقل را دستخوش تغییر و نوسان خواهد کرد. بنابراین به تبعیت از نوسان ایجاد شده در نرخ کالای تولیدی که در این‌جا، انواع میلگردهای نوع آجدار است، نیز تغییر ایجاد خواهد شد.

 • قیمت روز اعلام شده بابت انرژی‌های مصرفی و سوخت مورد نیاز

این موضوع که در تمام صنایع و برای راه‌اندازی هر وسیله و تجهیزاتی نیاز به انرژی و سوخت داریم، یک مسأله‌ای بدیهی است. در بعضی از صنایع از انرژی‌ها و سوخت‌هایی از جمله نفت و بنزین و امثال آن‌ها برای راه‌اندازی دستگاه‌ها و به عنوان انرژی اولیه مورد نیاز، استفاده می‌شود. برخی از صنایع دیگر به انرژی برق یا آب برای تولید کالاهای خود نیاز دارند. در هر حال، صرف نظر از نوع انرژی مورد نیاز، انرژی باید از محلی تأمین شده و تأمین آن نیز مستلزم پرداخت هزینه می‌باشد.

با توجه به تغییرات قیمتی سوخت، قیمت محصول میلگرد نیز تغییر پیدا خواهد کرد.

 • ابعاد و اندازه‌ی میلگرد نوع آجدار تولید شده

وقتی از «ابعاد» صحبت می‌کنیم، منظورمان اندازه‌ی طول و عرض و ضخامت محصول یا کالای مورد نظر است. در خصوص میلگردهای آجدار نیز، ابعاد یعنی طول و قطر هر شاخه. این پارامترها بر روی قیمت آن اثرگذار خواهد بود. به این شکل که هر اندازه‌ای که ابعاد میلگرد تولید شده بیش‌تر و بزرگ‌تر باشند، نرخ آن نیز بالاتر می‌رود.

 • وزن میلگردهای آجدار تولید شده

وزن، یعنی جرم در G زمین. وزن یک پارامتر قابل مقایسه است. یعنی می‌توان محصولات هم گروه را از نظر وزن با هم مقایسه کرد. در بیش‌تر مواقع، محصولاتی که سنگین‌ترند یا به عبارت بهتر، وزن بیش‌تری دارند، گران‌تر هم هستند. میلگردهای آجدار هر چقدر که سنگین‌تر باشند، وزن بیش‌تری به علت استفاده کردن از مقادیر بیش‌تر آهن و فلزات خواهند داشت. از آن‌جایی که تأمین موادی مثل آهن و فلزات و هر ماده‌ی خام دیگری، نیازمند پرداخت هزینه است؛ هر چه تعداد مواد خام و حجم و مقدار آن، بیش‌تر باشد، هزینه‌ی پرداختی برای تأمین مواد خام به منظور تولید یک میلگرد سنگین‌تر، بالا‌تر خواهد بود. در نتیجه، می‌توان این‌گونه استنباط کرد که یک میلگرد با وزن بیش‌تر، قیمت بیش‌تری نیز خواهد داشت.

 • گرید و درجه‌ی کیفی کالا و میزان مرغوبیت میلگردهای آجدار تولید شده

محصولات با کیفیت‌تر، یا از مواد اولیه‌ی مرغوب‌تری ساخته شده‌اند، یا تجهیزات پیشرفته‌تر و توانمندتری برای تولید آن‌ها استفاده شده است، یا پروسه‌ی تولید کالا با کنترل دقیق‌تری انجام گرفته است. در هر حال، با عامل و مشخصه‌ای روبه‌رو هستیم که در قسمت‌های قبلی، تأثیر آن عامل را در قیمت و بهای کالای تولید شده بررسی کردیم.

 • وضعیت تقاضا برای خرید میلگردهای آجدار در بازار

بر اساس قانون عرضه و تقاضایی که برای میلگردهای موجود در بازار مطرح می‌شود، هر اندازه که میزان تقاضای مصرف کنندگان و خریداران برای داشتن و خریداری این کالا، افزایش پیدا کند؛ نرخ و ارزش محصول نیز بالاتر می‌رود. این افزایش قیمت هم‌چون ایجاد یک جو رقابتی برای تعداد محدود صندلی‌های کلاس یک دانشگاه است. یعنی به این دلیل که تأمین میلگرد آجدار به اندازه‌ی کافی در بازار ممکن نبوده است، برای موجودیت فعلی میلگردهای بازار، یک جو رقابتی به وجود آمده است.

 • میزان عرضه برای فروش میلگردهای آجدار به بازار

برخلاف میزان تقاضا، میزان عرضه با نرخ کالا رابطه‌ای غیر مستقیم دارد. یعنی به هر اندازه که عرضه‌ی میلگرد آجدار و تولید یا واردات میلگرد آجدار به بازار، بیش‌تر باشد، بهای آن در بازار با افت روبه‌رو می‌شود.

 • نرخ تعیین شده در هر مقطع زمانی بابت عوارض گمرکی

گمرک هر کشوری بر روی تمام (یا برخی) اجناس وارداتی، یک مبلغ تعیین شده‌ای را دریافت می‌کنند. این هزینه باید توسط شخص وارد کننده‌ی کالا، پرداخت شود. از طرفی شخص واردکننده ناچار است که به منظور برگشت سرمایه، قیمت گمرکی پرداخت شده را روی تمام اجناسی که وارد کرده است، تقسیم و اصطلاحاً سرشکن نماید. بنابراین متوجه هستیم که هر اندازه که تعرفه‌های گمرکی برای کالای میلگرد آجدار، بالاتر رود، محصولات وارداتی، با قیمت گران‌تری به فروش خواهند رسید.

از سوی دیگر، با تجاوز تعرفه‌های گمرکی تعریف شده فراتر از میزان معینی، قیمت محصولات وارد شده نیز به میزان خیلی زیادی، خیزش پیدا می‌کند. اختلاف قیمتی ایجاد شده در قیمت‌های کالاهای وارداتی با قیمت کالاهایی که داخلی تولید می‌شوند، مسبب افت بازار خرید و فروش کالاهای وارداتی، خواهد بود.

 • مبلغ و میزان واردات قاچاقی میلگردهای نوع آجدار در کشور

قاچاق میلگرد آجدار، به معنی وارد نمودن محصول از راه غیر قانونی و بدون پرداخت هزینه‌های گمرکی است. در قسمت قبل، به این موضوع اشار کردیم که زمانی که هزینه‌های گمرکی افزایش یابد، بازار معاملات کالاهای وارداتی با افت در تقاضا مواجه خواهد شد. چنین شرایطی برای قاچاق کالا، وضعیت بسیار مطلوبی را ایجاد می‌کند. چرا که با وارد نمودن کالای قاچاق می‌توان بدون پرداخت حق گمرکی کالا، کالای وارد شده را با قیمت بسیار پایین‌تر از نوع وارد شده مجاز (که حق گمرکی زیادی را پرداخت کرده است.) به فروش رساند.

 • وضعیت به وجود آمده در بازارهای خاص و مصرف کننده میلگردهای آجدار از جمله بازار مسکن

آهن آلات و محصولات آهنی مثل: انواع تیرآهن، انواع میلگرد و … بیش‌ترین کاربرد مصرفی را در صنعت ساخت و ساز مثل ساخت ساختمان دارند. افت بازار مسکن یا خیزش و رونق آن، منجر به کاهش و افزایش مصرف کنندگان آهن آلات و مصالح فلزی مربوط به ساختمان خواهد شد. در نتیجه شاهد سقوط یا رونق گرفتن بازار آهن آلات هستیم. پس می‌توان گفت رونق بازار مسکن، به رونق بازار میلگرد آجدار و بالعکس افت بازار مسکن به افت بازار میلگردهای آجدار، کمک خواهد کرد.

ویژگی‌های میلگرد آجدار

همان‌طور که اشاره کردیم، میلگردهای آجدار در انواع مختلفی تولید می‌شوند. یکی از دسته‌بندی‌های میلگرد، گرید‌بندی آن بر اساس مشخصات و ویژگی‌ها است. در این حالت، سه گرید a2، a3 و a4 داریم که هر کدان از آن‌ها، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. در ادامه‌ی مطلب، نکات بیش‌تری راجع به هر کدام از این گریدها، بیان شده است.

نحوه ساخت و تولید میلگرد آجدار

تولید و ساخت میلگردها با فرایندی به نام «نورد گرم» انجام می‌گیرد. بر اساس این فرآیند، شمش‌هایی از جنس فولاد، داخل کوره‌هایی با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد به شکل مذاب می‌رسد. سپس توسط یک جک هیدرولیکی برای عملیات نورد آماده خواهند شد. در این مرحله، غلطک‌های بزرگ و سنگین چرخانی تعبیه شده است که طی سه مرحله، با اعمال نیروی فشار و کشش، موجب می‌شوند تا فولاد به قطر و ضخامت استاندارد برسد. بعد از اتمام پروسه‌ی نورد، میلگردها به قفسه‌های نورد منتقل می‌شوند.

اگر هدف تولید نوع آجدار میلگرد باشد، در فاز پایانی باید به استندهای آج‌زنی ارسال شوند. لازم به ذکر است که آج‌زنی میلگردهای نوع a2 در همان عملیات نورد صورت می‌گیرد. در حالی که مابقی انواع باید بعد از خنک شدن و قرار گیری در دمای معمولی، آج‌زنی شوند.

در انتها نیز میلگردها با ابعاد طولی استاندارد که شاخه‌های ۱۲ متری است، برش داده شده و پس از بسته‌بندی، جهت توزیع در بازار، ارسال می‌شوند.

موارد مصرف و کاربرد میلگرد آجدار

مانند اغلب تولیدات فولادی و فلزی، بیش‌ترین میزان مصرف این نوع میلگردها نیز در صنایع ساخت و ساز ساختمان‌ها است. در این زمینه، از میلگردهای نوع آجدار برای مواردی چون:

 • ارتقای نیروی برشی
 • به کار گیری در بتن‌ریزی در کف سازه‌
 • به کار گیری در بتن‌ریزی دیوار سازه
 • به منظور افزایش و تقویت فونداسیون
 • به منظور ارتقای مقاومت بتن

ناگفته نماند که از میلگرد نوع آجدار، تنوعی از محصولات میانی تولید خواهد شد که از این محصولات برای مراحل مختلف مسلح کردن بتن، استفاده می‌شود. برخی از این نوع محصولات میانی عبارت هستند از:

 • تولید خاموت از میلگردهای نوع آجدار
 • تولید سنجاقی از میلگردهای نوع آجدار
 • تولید رکابی از میلگردهای نوع آجدار
 • تولید عصایی از میلگردهای نوع آجدار
 • تولید زیگزاگ از میلگردهای نوع آجدار

مشخصات میلگرد آجدار

میلگردهای تولید شده در نوع ساده و آجدار، ابعاد مختلفی دارند. تمام این محصولات بر طبق استاندارد جهانی تولید شده‌اند. یعنی مقادیر دقیقی از نظر سایز و وزن دارا هستند. با مراجعه به جدول اشتال، سایز و وزن دقیق این محصولات، قابل محاسبه خواهد بود.

بر طبق این جدول انواع میلگردهای آجدار به صورت شاخه‌ای و کلافی در ابعاد ۵.۵ الی ۴۰ میلی‌متری و انواع ساده‌ی آن نیز در دو نوع شاخه‌ای و کلافی در سایزهای ۵.۵ الی ۲۰ میلی‌متری، تولید می‌شوند.

انواع میلگرد آجدار

پیش‌تر، اشاره کردیم که نوع آجدار میلگردها، بر اساس تنوع شکلی که در آج‌ها دیده می‌شود، به سه گروه تقسیم می‌شوند. این گروه‌ها عبارتند از:

 • میلگرد نوع آجدار شکل مرکب
 • میلگرد نوع آجدار شکل دوکی
 • میلگرد نوع آجدار شکل یکنواخت

هم‌چنین ذکر کردیم که میلگردها با چهار کد دسته‌بندی می‌شوند که از a1 تا a4 نام‌گذاری شده‌اند. از آن‌جایی که نوع a1، سطح صاف و بدون آجی دارد، در این مطلب نگنجیده و به آن پرداخته نمی‌شود. اما در ادامه، توضیحات مختصری از هر یک از انواع a2، a3 و a4 که انواع آجدار میلگرد هستند، ذکر شده است.

میلگرد آجدار  a2

میلگردهای آجداری که در گروه a2 جای می‌گیرند، در گروه میلگردهای نیمه‌ سخت محسوب خواهند شد. در ساختار این میلگرد، میزان کربن کمی وجود دارد که سبب می‌شود تا خاصیت خمش‌پذیری میلگرد افزایش یابد. این نوع محصول برای ساخت خاموت کاربرد دارد.

از نظر ویژگی‌های فیزیکی، تنش سیلان در گروه a2 از میلگردهای آجدار برابر با ۳۰۰۰ کیلوگرم و هم‌چنین میزان تنش گسیختگی آن ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع خواهد بود.

میلگرد آجدار a3

میلگردهای نوع آجدار گروه a3 نیز مشابه با نوع a2 در گروه میلگردهای نیمه سخت جای می‌گیرند. با این تفاوت که میلگردهای نوع a3 از نوع a2 مقاومت بالاتری دارند. تفاوت دیگر، در عملکرد و نحوه‌ی کاربرد این دو گروه است. در میلگردهای نوع a2، میلگرد به صورت عرضی و در میلگردهای نوع a3، میلگرد به صورت طولی به کار برده می‌شود. هم‌چنین لازم به ذکر است که میلگردهای آجدار نوع a2 منعطف‌تر از نوع a3 هستند.

ویژگی تنش سیلان در این نوع از میلگردهای آجدار، برابر با ۴۰۰۰ و هم‌چنین میزان تنش گسیختگی آن ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

میلگرد آجدار a4

میلگردهای آجدار گروه a4 از دسته محصولات سخت هستند. شکل آج‌ها در این نوع میلگرد، به ‌صورت مرکب می‌باشد که همین شکل خاص ظاهری آج‌ها در آن، سبب ایجاد تمایز و تفاوت میان این نوع میلگرد نسبت به سایر رده‌ها شده است. سازه‌هایی که با این محصول ساخته می‌شوند، وزن سبک‌تر و استحکام بالاتری نسبت به سایر میلگردها دارند که همین کیفیت بهتر، سبب شده است تا قیمت آن از سایر انواع (a2 و a3) بالاتر باشد.

خرید میلگرد آجدار

برای خرید میلگردهای نوع آجدار باید دو کار مهم را اول انجام دهید:

 • برند و نوع میلگرد مورد نظر را انتخاب نمایید.
 • لیست برندها را تهیه و برای هر کدام از آن‌ها، استعلام قیمت بگیرید.

در هر کدام از مراحل، شما می‌توانید از وب سایت‌ها و خدمات مشاوره‌ای که اغلب تولیدکنندگان یا فروشندگان این محصولات به مشتریان خود عرضه می‌کنند، استفاده نمایید.

پیشنهاد و توصیه‌ی ما به شما این است که از برندهای خوب، مطمئن و باکیفیت استفاده کنید. هرگز به تصور هزینه‌های کم‌تر، محصولات ناشناخته و غیراستاندارد را خریداری نکنید. چرا که در این صورت، احتمال ورود ضرر و خسارات مالی خیلی زیاد و حتی غیر قابل جبران وجود خواهد داشت. در گوشه‌ی ذهن خود بسپارید که با محصولی مانند میلگرد، شما سازه‌ای خواهید ساخت که اگر دوام و کارایی لازم را نداشته باشد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن فرسوده و حتی نابود خواهد شد. این را به خاطر داشته باشید که با برپایی ساختمان‌های سست و ناایمن، خطرات جانی جبران ناپذیری برای افراد جامعه پیش خواهد آمد.

برای شناسایی برندهای مطمئن‌تر، از کسانی کمک بگیرید که تجربه‌ی کاری خوبی دارند و احتمالاً انواع مختلفی از برندها را تست و آزموده‌اند. قیمت بالا و یا پایین، تبلیغات خیلی زیاد و تعریف اشخاص ناوارد از یک برند، لزوماً مهر تأییدی بر اعتبار آن برند نخواهد بود.

برای انتخاب نوع میلگرد، باید به نوع عملیات خود توجه داشته باشید. مثلا ممکن است میلگردی مورد نیازتان باشد که باید وزن بسیار زیادی را تحمل کند. بر این اساس، نوع خاصی از میلگرد را باید فراهم نموده و خریداری کنید. اغلب برای این بخش، از مهندسین و افراد خبره کمک می‌گیرند که با مطالعات و انجام برخی محاسبات، قادر خواهند بود تا گزینه‌ی مناسب را در بین گزینه‌های موجود، انتخاب نمایند.

در خصوص قیمت نیز یادآور می‌شویم که با توجه به نوسانات کوتاه مدتی که در بازار در مقطع زمانی کنونی برای این محصولات وجود دارد، حتماً قیمت را برای همان روز استعلام بگیرید. تا محاسباتتان برای هزینه‌های پروژه، دقیق‌تر باشد. در نظر داشته باشید که استعلام قیمت از برندهای مختلف با اختلاف زمانی چند روزه، امکان مقایسه‌ی اشتباه و در نتیجه تصمیم‌گیری غیرصحیح را فراهم می‌آورد.

با انجام مراحل یاد شده، شما می‌توانید بر اساس تفسیری که از بودجه و نوع عملیات خود دارید، بهترین گزینه را انتخاب کرده و سپس اقدام به خرید نمایید.

اغلب کارخانجات تولیدی، از طریق واحدهای فروش و شرکت‌هایی که محصولات آن‌ها را توزیع می‌کنند، تولیدی‌های خود را به بازار عرضه می‌نمایند. هم‌چنین امکان داشتن وب سایت و خرید آنلاین در بیش‌تر این مراکز وجود دارد.

کارخانجات تولیدی میلگرد آجدار در ایران

در کشور ما، ایران، شرکت‌ها و کارخانجات زیادی هستند که در زمینه‌ی تولید میلگردهای نوع آجدار فعالیت می‌کنند. در ادامه، برخی از معروف‌ترین آن‌ها، معرفی شده‌اند.

 • کارخانه‌ی ذوب آهن اصفهان

شرکت ذوب‌آهن اصفهان، اولین و بزرگ‌ترین کارخانه‌ای است که در زمینه‌ی تولید فولاد ساختمانی در ایران مشغول به کار شد. هم‌چنین این کارخانه، بزرگ‌ترین شرکت فولاد داخلی در ایران است. گفته می‌شود که محصولات پایانی و تولیدی این کارخانه، با ظرفیت ۲٫۸ میلیون تن در انواع و اقسام مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی می‌باشد.

تأسیس این کارخانه بر طبق موافقت نامه‌ای که بین ایران و شوروی و در سال ۱۳۴۴ بسته شد، انجام گرفت. در این موافقت نامه، روس‌ها تعهد دادند که درازای صادرات گاز به ایران، شرکت ذوب‌آهن اصفهان و هم‌چنین کارخانه‌ی ماشین‌سازی اراک را تأسیس کنند.

کارخانه‌ی ذوب آهن اصفهان، در جنوب غربی استان اصفهان که شمال مرکز شهرستان لنجان است، قرار گرفته و ساخته شده ‌است. این کارخانه حاوی ۴ کارگاه بزرگ نورد که با اسامی کارگاه نورد ۳۰۰، نورد ۳۵۰ ، نورد ۵۰۰ و نورد ۶۰۰ نام‌گذاری شده‌اند، می‌باشد.

در کارگاه‌های نورد ۳۰۰ و نورد ۳۵۰، تولید انواع میلگرد به صورت ساده و آجدار در ابعاد استاندارد از سایز ۱۲ الی ۴۰ و با طول استاندارد که برابر با ۱۲ متر است و یا طول‌های نرمال (که کوتاه‌تر  از ۱۲ متر استفاده می‌شود) و همین‌طور میلگرد کلاف در ابعاد ۵.۵ الی ۱۲ تولید می‌شود.

تمام کارگاه‌ها فعال بوده و به عنوان نمونه ظرفیت تولید کارگاه نورد ۳۰۰ در هر سال چیزی در حدود ۷۰۰ هزارتن می‌باشد. همین‌طور ظرفیت تولید سالانه درکارگاه نورد ۳۵۰ در این کارخانه، چیزی بالغ بر ۳۰۰ هزار تن است.

 • کارخانه‌ی فولاد کویر کاشان
 • مجتمع فولاد خراسان
 • کارخانه‌ی فولاد میانه
 • فولاد آناهیتا گیلان
 • مجتمع فولاد روهینا
 • شرکت فولاد کوثر اهواز
 • فولاد بافق یزد

مجموعه صنعتی فولاد بافق یزد در سال ۱۳۹۰ و بر طبق طرح فولاد بافق یزد، به عنوان یکی از پروژه‌های عظیم در صنعت فولاد کشور ایران تعریف شد و سپس طرح به منظور اجرا، به بخش خصوصی محول گشت.

این کارخانه مزیت موقعیت مکانی عالی دارد. محل این کارخانه به گونه‌ای انتخاب شد که به معدن سنگ آهن مرکزی ایرات و چغارت بسیار نزدیک باشد. نزدیک بودن به محلی که مواد خام و اولیه‌ی مورد نیاز در یک صنعت، در آن‌جا وجود دارد، یک امتیازی است که سبب کاهش هزینه‌هایی مانند حمل و نقل و … خواهد شد.

این کارخانه هم‌چنین به لحاظ موقعیت قرار گیری در مرکز کشور از نظر نزدیک بودن به جاده ترانزیت و حمل و نقل شبکه ریلی راه آهن، امتیاز ویژه‌ای دارد. این امر، امکان حمل محصولات کارخانه از طریق حمل و نقل جاده‌ای و ریلی را فراهم آورده است. که امکان پخش و توزیع محصولات در سرتاسر کشور را میسر می‌سازد.

 • فولاد ابرکوه یزد
 • مجتمع فولاد شاهین بناب

 

میلگرد میانه