برنده بازار تجارت جهانی فولاد

برنده بازار تجارت جهانی فولاد

برنده بازار تجارت جهانی فولاد 150 150 مدیرسایت آهن یک

برنده بازار تجارت جهانی فولاد

براساس تحقیقات کارشناسان گروه بازرگانی آهن یک، شرکت های بازاریابی نقش بسیار مهمی در فراهم کردن شرایط مناسب تجاری در جهت ترغیب خرید محصولات فولادی ایران و فراهم کردن زمینه حضور موفق ایران  در بازار جهانی فولاد را فراهم می آورند.

 مدل‌های بازاریابی فولاد

همه واحدهای تولید فولاد، نه‌تنها در ایران بلکه در دنیا با مشکل بازاریابی مواجه هستند. بهترین راهکار برای حل این مشکل سپردن این امر به شرکت‌های خوش‌نام، معتبر و شناخته‌شده تجاری جهان که شناخت کافی و تسلط بر این موضوع دارند، محسوب می‌شود.

استفاده از این راهکار مزیت‌های بسیاری به‌دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش هزینه، استفاده از تخصص و نظرات کارشناسی، تجربه‌ی شرکت‌های تجاری در ارتباط با بازارهای مختلف فولاد در دنیا اشاره کرد.

لازم به یادآوری است که امروزه در بازار رقابت تجارت جهانی اغلب نیاز است تا رابطه میان خریدار و فروشنده بیشتر شود و فروشنده برای حفظ بازار، نقش تامین کننده فاینانس و یا بانک را برای مصرف‌کننده ایفا کند تا بتوانند سهم بازار را به‌دست آورد.

کسب بازارهای جهانی در آینده

در سال ۹۵ نزدیک به ۱۹ میلیون تن فولاد در کشور تولید شد که از این میزان، بیش از ۶ میلیون تن آن صادر شد و رقم بسیار مناسبی به‌نظر می‌رسد. بر اساس پیش‌بینی برنامه توسعه ۱۴۰۴، میزان تولید فولاد کشور تا ۸ سال آینده باید به ۵۵ میلیون تن افزایش یابد.

لازم به‌ذکر است که ایران از زیرساخت‌های کافی برای تولید این حجم از فولاد برخوردار نیست و این رقم غیر واقعی به‌نظر می‌رسد. در این طرح عنوان شده که از این حجم تولید، باید حدود ۳۶ میلیون تن از آن در بازار داخلی به مصرف خواهد رسید و ۱۹ میلیون تن هم صادر شود.

اما نکته قابل تامل این است که آیا ایران توانایی صادرات این میزان فولاد را خواهد داشت؟ این اعداد بسیار رویایی و خارج از واقعیت‌های روز به‌نظر می‌رسند. زیرا برای صادرات هر تن از فولاد فشارهای زیادی در مراحل مختلف از جمله تولید، حمل، تحویل، جابه‌جایی، حمل دریایی، تنظیم اسناد بانکی و … وجود دارد.

توجه به لازمه‌های حفظ بازار

خریداران برای انتخاب محل خرید گزینه‌های مختلفی دارند و ایران نیز توانسته سهمی از بازار جهانی فولاد را از آن خود کند. در ادامه در جهت حفظ مشتری‌هایش تلاش می‌کند و نیاز است در همین راه قدم بردارد تا متقاضیان فولاد ایران علاقه‌مند به حفظ این رابطه باقی بمانند.

لازم به یادآوری است که مجموعه‌ای از عوامل بر حفظ مشتری اثرگذار هستند، از جمله آن‌ها می‌توان به حفظ استراتژی بلندمدت، توجه به اهمیت صادرات برای ادامه حیات تولید، آشنایی با نیازهای بازار و خریدار، شناخت سایر رقبا در کشورهای دیگر و… اشاره کرد. توجه به تمامی این عوامل می‌توانند به حفظ مشتری و سهم ایران از بازارهای جهانی کمک کند.

مداخلات دولت در صنایع

تجربه عملی نشان می‌دهد که هر زمان دولت با نیت کمک در هر صنعتی مداخله کرده، نتیجه برعکس حاصل شده است. بنابراین منطقی به‌نظر می‌رسد که اداره امور همه صنایع از جمله تولید فولاد به بخش خصوصی و واحدهای تولیدی کشور واگذار شود. این امر به کاهش هزینه‌های دولت منجر می‌شود و نتایج مطلوبی را برای همه بخش‌ها اعم از خصوصی و دولتی دربر خواهد داشت.

آخرین اخبار و اطلاعات بازار فولاد را از وبلاگ آهن یک دنبال کنید.