فولاد ایران در بند برق و انرژی

فولاد-ایران-در-بند-برق-و-انرژی

فولاد ایران در بند برق و انرژی

فولاد ایران در بند برق و انرژی 600 400 مدیرسایت آهن یک

فولاد ایران در بند برق و انرژی : 

خبر داغ امروز با گروه آهن یک همراه باشید:

به گفته فولادی‌ها عدم سرمایه‌گذاری برای توسعه شبکه برق کشور موجب شده تا

صنایع با چالش جدیدی مواجه شوند؛ چالشی که عبور از آن به توسعه شبکه برقی کشور گره خورده است.ارزیابی‌های فنی نیز این ادعای  فعالان اقتصادی را تایید می کند که  توسعه شبکه برقی کشور ارتباط مستقیمی با رشد اقتصادی دارد. ارتباطی که با شکل گیری دولت‌های نهم و دهم به فراموشی سپرده شد و سرمایه‌گذاری جدید در ان انجام نشد تا شبکه برقی کشور متناسب با برنامه‌ریزی صورت گرفته رشد کند.

 این در حالی است که با بهبود روابط تجاری هم اکنون شرایط برای رشد بخش اقتصادی و بالطبع رشد بخش صنعت فراهم شده

و به نظر می‌رسد فراهم نبودن زیرساخت‌های داخلی چالش جدیدی را برای این بخش در آینده ایجاد خواهد کرد.

براساس آمار اعلام شده از سوی شرکت توانیر سهم بخش صنعت از مصرف برق کشور معادل ۲/۳۲ درصد،

کشاورزی ۸/۱۲ درصد، خانگی ۳۳ درصد و سهم بخش عمومی به ۱۳ درصد می‌رسد

و آنچه مسلم است با افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی این بخش نیازمند سهم بیشتری

از شبکه برق کشور خواهد بود و عبور از این چالش نیازمند برنامه‌ریزی جدی در توسعه شبکه برقی کشور است.

برای تحقق برنامه ها باید ظرفیت شبکه برقی افزایش یابد

طبق گفته کارشناسان، برای تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی باید به سمت تولید بیشتر حرکت کنیم و در این خصوص نیز باید ظرفیت شبکه برقی کشور در ۲۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار مگاوات برسداز برنامه‌های طولانی مدت که بگذریم این سوال مطرح می‌شود که آیا در شرایط کنونی شبکه برق کشور می‌تواند پاسخگوی نیاز صنایع کشور باشد؟ واقعی شدن قیمت برق این امکان را به‌وجود می‌آورد تا با صرفه‌جویی‌هایی که صورت می‌گیرد بخشی از مشکل کمبود برق جبران شود.فولاد آهن یک

 از سوی دیگر وزارت نیرو نیز باید از ظرفیت‌های خود به طور کامل استفاده کند تا بتوان از این مشکل عبور کرد نوسازی شبکه برقی کشور یکی دیگر از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. جلوگیری از هدررفت انرژی می‌تواند بخشی از کمبود برق را جبران کند، چرا که در برخی از مناطق با هدررفت ۳۳ درصدی مواجهیم و بازگرداندن این تلفات به شبکه می‌تواند بخشی از این کمبود را جبران کندبعلاوه ابنکه نباید از کمک های صندوق توسعه ملی برای توسعه شبکه برقی کشور بگذریم. با گرفتن تسهیلات از صندوق توسعه ملی امکان راه‌اندازی نیروگاه‌های کوچک به وجود می‌آید و با ورود این نیروگاه‌ها به شبکه می‌توان به بخشی از نیاز برق پاسخ داد.

مشکل صنعت فولاد ایران با صنعت برق دقیقا چیست؟

این سوال را ابتدا با مدیران فولادی مطرح کردیم و سپس پاسخ یکی از مدیران برق کشور را شنیدیم:

بهرامن، رئیس خانه معدن:

روش احیای مستقیم به گاز و برق بیشتری نیاز دارد

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن در خصوص موضوع انرژی در صنعت فولاد عنوان كرد: در ایران بزرگترین ارزش ذخایر معدنی بهره برداری نشده در کشور در زمینه ی مس، سنگ آهن، روی و زغال است هرچند که هزینه های تولید نهایی سنگ آهن در ایران برابر ۱۵۰۰ دلار در هر تن (۱۲۵۰ دلار در سرچشمه ) است و میانگین جهانی ۲۷۵۰ دلار قبل از کسر مالیات و عوارض است ، بعلاوه اینکه نیروی کار ارزان و برق ارزان از بزرگترین مزیتهای موجود در ایران برشمرده می شود اما متاسفانه همچنان  بهره وری درمعادن ایران در سطح متوسط کشورهای معدنی معرفی می شود.

بهرامن عنوان كرد: برآورد سرمایه گذاری برای اجرای طرح های منتخب فولادی در ایران به ۱۲٫۲ میلیارد یورو می رسد كه این رقم ۱٫۶ میلیارد یورو نیز برای ایجاد زیرساخت ها همچون آب ،‌برق،‌ گاز،‌خطوط حمل و نقل ریلی و جاده ای،‌ تاسیسات بندری و … را باید افزود.رییس خانه معدن ایران معتقد است:

برق در کشور ما برای صنایع، ارزان و در دسترس است

و به عنوان یک مزیت برای قیمت تمام شده صنایع در کشور محسوب میشود،

از طرفی باید زیرساختهای تامین بیشتر برای افق ۱۴۰۴ ایجاد شود.

فاضل،عضو هیات مدیره ذوب آهن:

کمک دولت در تامین انرژی رضایت بخش است

یکی از مدیران فولاد اما ضمن تایید هزینه بالای انرژی در تولید فولاد، میزان کمک های دولت در تامین انرژی را رضایت بخش می داند. سعید فاضل، از اعضای هیئت مدیره ذوب آهن به خبرنگار آهن یک گفت: در فولاد دو نوع كابری انرژی وجود دارد كوره بلند در ذوب آهن یكی از آنهاست كه انرژی موردنیاز آن ذغال سنگ و كك است و نیازی به برق در آن نیست. اما در مقابل تكنولوژی قوس الكترویكی وجود دارد كه اكثر فولادی ها از آن استفاده میكنند.

فاضل ادامه داد: این نوع بسیار انرژی بر است و برق و گاز زیادی مصرف می كند. در این میان دولت هم حمایت بالایی دارد و اتفاقا اگر حمایت دولت نباشد در روش قوس الكتریكی هزینه تمام شده برای تولید كننده بسیار بالا خواهد بود و با قضاوت منصفانه دولت شدیدا در این مورد حمایت میكند.

میرزایی،‌ مدیر كارخانه « فولاد جنوب »:

۲سال است در انتظار برق هستیم

علیرضا میرزایی،‌ مدیر كارخانه « فولاد جنوب » برق را دلیل تعطیلی كارخانه خود می داند

و در این خصوص به خبرنگار آهن یک گفت: مجتمع فولاد جنوب اولین صنعت زنده استان هرمزگان بود. ۱۳ سال از شروع پروژه این مجتمع گذشته است. این كارخانه كه در ابتدا با توجه به این موضوع كه زیر نظر ایمیدرو بود، برق مورد نیاز را از واحد صنعتی آلومینیوم المهدی تامین می كرد. این موضوع به مدت ۹ سال به طول انجامید ولی با تعطیلی این واحد صنعتی از دو سال پیش كارخانه فولاد جنوب بدلیل نبود برق تعطیل شده است.

وی عنوان كرد: دو سال است كه ما در انتظار برق هستم. این در شرایطی است كه منطقه ویژه كه در سال ۸۱ شروع به كار كرد. زیرساختهای لازم آن تامین نشده بود و از پیش نیازهای برق كافی برخوردار نبود. حال نیز همچنان این مشكلات ادامه دارد و با وعده بازه های شش ماهه به ما قول همكاری می دهند اما خلف وعده می كنند و ما مدتهاست كه به دلیل نبود برق تعطیل هستیم.

نائب رییس هیات مدیره سندیکای برق:

ما برق یارانه ای می دهیم، آنها فولاد ارزان نمی دهند

در آخر مشكلات مطرح شده از جانب مدیران فولادی به نائب رییس هیئت مدیره سندیکای برق منتقل شد.

پیام باقری، نائب رییس هیات مدیره سندیکای برق در پاسخ به موضوعات مرتبط به قیمت برق برای صنعتگران به خبرنگار آهن یک عنوان کرد: خیلی از صنایع بالاخص فولاد برای قیمت گذاری رابطه تنگاتنگی با قیمت انرژی دارند و انرژی تاثیر جدی در آنها دارد. اما نکته حائز اهمیت این است که قیمت برقی که در اختیار آنها قرار میگیرد نازل است و سبب شده آنها قیمت تمام شده خود را به واسطه این امر کم کنند.