مطالب

معرفی انواع فلنج در صنعت

انواع فلنج

فلنج ها ابزاری هستند که می توان به عنوان اتصالات بین دستگاه ها و یا حتی لوله ها از آن استفاده کرد. هنگامی که در صنعت قصد داشته باشید که لوله ها  و شیر آلات را به یکدیگر متصل کنید باید  از وسیله ای به نام فلنج استفاده کنید.

شکل فلنج ها به صورت صفحه دیسک می باشد . هنگامی که دو قطعه را به یکدیگر متصل می کنید می توان آن ها را به راحتی باز کرد و برای فشار های بالا یا پائین مناسب هستند.جنس فلنج متنوع می باشد که با توجه به جنسشان در جاهای خاص کاربرد دارد و چون جنسشان متفاوت می باشد کلاس های مختلفی را به خود اختصاص می دهند.هنگاهی که فلنجی را خریداری می کنید

باید دقت داشته باشید تا بر روی آن ها به صورت استاندارد شده ای مشخصات ثبت شده باشد.فلنج ها انواع مختلفی دارد که در این جا قرار است راجع به یک کدام از آن ها به نام فلنج روکار یا اسلیپون ، فلنج کور ، فلنج لبه دار و فلنج با سطح برجسته صحبت کنیم و اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم.فلنج روکار به راحتی نصب می شود و مقاومت کمی در مقابل فشار داخلی از خود نشان می دهند.

انواع تجهیزات صنعتی

  1. فلنج روکار اسلیپون
  2. فلنج گلودار
  3. فلنج کور
  4. فلنج گالوانیزه
  5. فلنج دنده ای
  • فلنج روکار (اسلیپون)

فلنج های روکار را می توان به آسانی نصب کرد و نسبت به فلنج های دیگر به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد.

فلنج های روکار در تجهیزات و سرویس های معمولی شبکه های پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرند . و اینکه ویژگی مثبتی که این فلنج دارد این است که برای بریدن لوله به طول معین به دقت زیادی لازم نیست . همچنین مقاومت آن در برابر فشار داخلی دو سوم و در برابر بار خستگی یک سوم فلنج گلودار جوشی است ولی هزینه نصب آن مقداری بالاتر است.

همانطور که گفته شد فلنج های روکار نسبت به شوک و ارتعاش مقاومت کمتری دارند. فاصله لوله تا انتهای فلنج ، یک شانزدهم اینچ می باشد. مکانیزم اتصال این نوع فلنج به لوله به این صورت است که لوله طوری داخل آن قرار می گیرد که به اندازه ضخامت لوله به علاوه ۱٫۶میلی متر تا  ۳٫۲ میلی متر لوله از صفحه داخل آن فاصله داشته باشد و از داخل و خارج جوشکاری لب به لب می گردد . فلنج روکار برای تمام فشارها موجود است و تحت استاندارد ASME استفاده از آن برای کلاس های۳۰۰و۱۵۰ مجاز می باشد و اکثرا  در مکان هایی که محل لازم برای فلنج گلودار جوشی موجود نیست استفاده می شود .

  • فلنج لبه دار

شکل ظاهری فلنج های لبه دار بسیار مشابه با فلنج های معمولی می باشد که در آن لایه پایینی وجود نداشتهو در انتهای آن پخ  مشاهده می شود. این فلنج با مایعات تماس ندارد و هزینه آن از فلنج گلودار جوشی در حدود یک سوم بیشتر است ولی مقاومت در برابر خستگی آن تنها یک دهم فلنج گلودار است. از این  نوع فلنج برای لوله های جدار ضخیم و یا جدار نازک استفاده نمی شود .

در واقع این نوع فلنج یک فلنج معمولی است که بر روی لوله لبه برگشته در حال چرخش است و طریقه این چرخش به این صورت است که لوله ای که دارای لبه برگشته می باشد بر روی صفحه فلنج  قرار گرفته و انتهای آن با لوله ، جوشکاری لب به لب می گردد. به این علت که فلنج روی لوله در حال چرخش می باشد نصب این فلنج در مقایسه با فلنج روکار ساده تر است و تراز کردن پیچ ها و همچنین موازنه سازی آن راحت تر انجام می شود.

  • فلنج با سطح ساده

فلنج هایی که سطح ساده دارند برای اتصال دادن شیرها و اتصالات چدنی و فلنج های غیر فولادی پمپ ها کاربرد دارند و همچنین خط هایی که فشار پایینی دارند و به همین دلیل نشتی در آن ها بسیار کم است فلنج های ساده در این مواقع کاربرد دارد.

اکثراً از فلنج های چدنی  فولادی در فشار های کم استفاده میشود.برای اینکه این اتصالات را آب بندی کنند از واشر هایی که قطر خارجی آنها برابر با قطر خارجی فلنج است استفاده می شود.در این فلنج ها سطحی که به سطح دیگر اتصال داده میشود صاف میباشد.

  • فلنج با سطح برجسته

فلنج هایی با سطح برجسته به این صورت هستند که سطحی که قرار است در مقابل سطح دیگر قرار گیرد و روی آن لایی اعمال شود،دارای مقدار کمی برجستگی می باشد.اما توجه داشته باشید که این مقدار این برجستگی ها بر اساس استاندارد است و برای کلاس های ۱۵۰ و ۳۰۰  برابر با ۶/۱ میلیمتر و برای کلاس های بالاتر نیز مقدار ۴/۶ میلیمتر میباشد.

برجستگی هایی که روی این نوع فلنج ها وجود دارند ممکن است کاملا صیقلی و یا دارای شیارهایی باشند و همچنین این شیارها میتوانند به صورت هم مرکز و یا حلزونی تعبیه شده باشند.شیارهای موجود در فلنج هایی با سطح برجسته عموما دارای عمق ۴/۰ میلیمتر و فاصله آنها نیز ۸/۰ میلیمتر هستند.

  • فلنج کور

فلنج کور صفحات گرد و بسته ای هستند که در مسیرهای لوله کشی و دارای فشار اغلب کاربرد دارند. فلنج های کور و همچنین پیچ هایی که برای آنها استفاده میشوند تحمل فشار بیشتری نسبت به باقی فلنج ها دارند.این فلنج ها نسبت به کلاس مخصوص  به خود فشار متناسبی را که درآن کلاس مطرح شده است را میتوانند تحمل کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *