معرفی لوله آتشخوار

لوله-آتشخوار

معرفی لوله آتشخوار

معرفی لوله آتشخوار 600 400 آهن یک

لوله آتشخوار به دلیل ساختارش می تواند مایع یا گاز را در درجه بسیار بالا و با فشار عبور دهد بدون آنکه آسیبی به لوله آتشخوار وارد شود.

لوله آتشخوار بیشتر در صنایع نفت،گاز و پتروشیمی و همچنین ساخت بویلر ها کاربرد دارد که در قسمت ذیل به توضیح کامل تری می پردازیم.

لوله آتشخوار

لوله آلیاژی دارد که  می تواند در صنعت به راحتی مایع یا گاز را در درجه بسیار بالا و با حرارت زیاد لوله از خود عبور دهد.به همین دلیل به این لوله، لوله آتشخوار می گویند.درجه حرارت در لوله های آتشخوار ۴۵۰ درجه سانتی گراد و فشار مایع به ۳۲ اتمسفر برای لوله های با قطر ۶۴ میلیمتر  به بالا و حداقل ۸۰ اتمسفر برای لوله های با قطر کمتر  از آن میرسد. عملیات حرارتی  باید در درجه ۵۲۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد و حداقل در ۱۵ دقیقه صورت پذیرد.

کاربرد لوله آتشخوار

به دلیل اینکه لوله های آتشخوار می توانند مایع و گاز را با حرارت بالا از خود عبور دهند

معمولا در صنایع گاز، نفت، شیمیایی و پتروشیمی استفاده می شود

مخصوصا برای ساخت دیگ بخار، مخزن فشار، مبدل های حرارتی، کوره ها، جدا کننده ها، مخزن راکتور هسته ای، مخزن گاز و نفت، ذخیره سازی نفت مایع، براکت هیدرولیکی و غیره کاربرد دارد.

استاندارد لوله های آتش خوار

از فولاد های آتشخوار ،فولاد ۱۷Mn4 با استاندارد: DIN 17175 را می توان نام برد.

ترکیب شیمیایی آن با ۱۷ تا ۲۰ صدم درصدکربن C و ۹۰ تا ۱۲۵ صدم درصد منگنز MN توان تحمل ۵۸۵ درجه سانتیگراد حرارت را دارد و میتواند در ضخامت تعریف شده تا ۲۰ بار فشار را متحمل شده و مانع خروج فشار متراکم شده میگردد.لازم به ذکر است که، در خرید این لوله ها باید به وزن هر متر و هر شاخه ی لوله دقت کرد،چرا که لوله های بی کیفیت و کم کیفیت و با وزن کم در بازار موجود می باشد که به دلیل عدم مقاومت کافی و ترکیدگی در فشار و حرارت بالا، سبب حادثه جانی و مالی می شوند.

سایز لوله های آتشخوار

۲۵٫۴ – ۳۱٫۸ – ۳۸ – ۴۴٫۵ – ۵۰٫۸ – ۵۷ – ۶۰٫۳ – ۶۳٫۵ – ۷۶٫۱

انواع لوله های آتشخوار بر اساس نوع آلیاژهای به کار رفته در آن

  • لوله آتشخوار با استاندارد ST35.8 DIN 17175 با شماره مواد ۱٫۰۳۰۵
  •  لوله آتشخوار با استاندارد ST45.8 DIN 17175 & DIN 2448 باشماره مواد ۱٫۰۴۰۵
  • لوله آتشخوار با استاندارد ASME SA 192 DIN 17175 باشماره مواد ۱٫۰۳۰۵
  • لوله آتشخوار با استاندارد ASTM A179 Boiler Tube باشماره مواد ۱٫۰۳۰۵
لوله آتشخوار با استاندارد ST35.8 DIN 17175 با شماره مواد ۱٫۰۳۰۵

این آلیاژ بخاطر ترکیب ۱۷ تا ۱۹ صدم درصد عنصرکربن و مقدار ۵۵ تا ۸۰ صدم درصد عنصر منگنز، علاوه بر خاصیت تبادل حرارت مناسب، دارای توان تحمل تا ۵۸۵ درجه حرارت غیر مستقیم همراه با عبور مایعات از داخل (مانند دیگ بخار واتر تیوب یا دیگ روغن داغ) و یا عبور مایعات از روی سطح لوله (مانند دیگ بخار یا دیگ آبگرم) با تحمل فشار تا ۲۵ بار را دارد. همچنین این ترکیب دارای خاصیت خم زدن تا زاویه ۹۰ درجه را داراست. از خواص دیگر آن می توان به قابلیت نرمش در برش کردن و باز کردن دهانه لوله (بوسیله ابزاروالس) تا ۵ میلیمتر بخاطر دارا بودن کربن پایین، اشاره کرد.

لوله آتشخوار با استاندارد ST45.8 DIN 17175 & DIN 2448 باشماره مواد ۱٫۰۴۰۵

این آلیاژ بخاطر ترکیب ۲۰ تا ۲۲ صدم درصد عنصرکربن و مقدار ۵۵ تا ۶۵ صدم درصد عنصر منگنز، دارای خاصیت تبادل حرارت مناسب و توان تحمل تا ۵۳۵ درجه حرارت غیر مستقیم همراه با عبور مایعات از داخل (مانند دیگ بخار واتر تیوب یا دیگ روغن داغ) و یا عبور مایعات در سطح لوله (مانند دیگ بخار یا دیگ آبگرم ) با تحمل فشار تا۳۰ بار را دارد.

 لوله آتشخوار با استاندارد ASME SA 192 DIN 17175 باشماره مواد ۱٫۰۳۰۵

این آلیاژ بخاطر ترکیب ۱۸ تا ۲۰ صدم درصد عنصرکربن و مقدار ۴۵ تا ۷۰ صدم درصد عنصر منگنز، دارای خاصیت تبادل حرارت مناسب و توان تحمل تا ۵۵۰ درجه حرارت غیر مستقیم همراه با عبور مایعات از داخل (مانند دیگ بخار واتر تیوب یا دیگ روغن داغ) و یا عبور مایعات از روی سطح لوله (مانند دیگ بخار یا دیگ آبگرم) با تحمل فشار تا ۲۷ بار را دارد. این لوله های دارای خاصیت برش خوری خوبی نیز هستند.

لوله آتشخوار با استاندارد ASTM A179 Boiler Tube باشماره مواد ۱٫۰۳۰۵

این آلیاژ بخاطر ترکیب ۱۶ تا ۱۸ صدم درصد عنصرکربن و مقدار ۵۰ تا ۷۰ صدم درصد عنصر منگنز، بیشترین کاربرد را در مبدل های حرارتی دارد. این نوع دارای خاصیت تبادل حرارت مناسب با توان تحمل ۵۳۰ درجه حرارت مایعات درحین عبور از داخل لوله و تحمل فشار تا ۱۵ بار را دارد. همچنین امکان خم زدن تا زاویه ۱۸۰ درجه در دهانه ۱۰ سانتیمتر به بالا و قابلیت نرمش در برش کردن را بخاطر دارا بودن درصدکربن نسبتا پایین نیز داراست.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت لوله آتشخوار به این لینک مراجعه یا با شماره ۰۲۱۴۹۰۱۶ تماس حاصل فرمایید