معرفی میلگرد

میلگرد

معرفی میلگرد

معرفی میلگرد 600 400 مدیرسایت آهن یک

گروه متخصص آهن یک سعی کرده است تا جایی که امکان دارد در این مقاله به شرح معرفی میلگرد بپردازد.

میلگرد چیست؟

میلگرد فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات میلگرد

میلگردها عموما با استفاده از انواع گوناگون فولاد طی فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند. بیشتر میلگردها از فولادهای تازه تولیدشده ساخته می‌شوند، اما گاهی از ضایعات فولاد هم برای تولید میلگرد استفاده می‌شود. میلگردها باید حاوی اطلاعات شناسایی خاصی باشند که از روی آن بتوان مشخصات آن را تعیین کرد.

شماره شناسایی اندازه میله

نوع فولاد مورد استفاده به عنوان مثال حرف N به معنای این است که میلگرد از فولاد نو ساخته شده و حرف W به معنای این است که میلگرد از فولاد ریخته‌گری‌شده ساخته شده است.شناسه‌ی درجه‌ی میلگرد که در سیستم اندازه‌گیری انگلیسی می‌تواند ۶۰ یا ۷۵ باشد و در سیستم اندازه‌گیری متریک می‌تواند ۴۲۰ یا ۵۲۰ باشد. این شناسه بیان‌گر استحکام تسلیم میلگرد است.نشانه‌ی اختصاری تولیدکننده‌ی میلگرد. این نشانه اغلب به شکل حرف اول اسم کارخانه‌ی سازنده است.میلگردهای استحکام پایین تنها با سه نشانه که معرف نورد مورد استفاده در ساخت میلگرد، اندازه‌ی میلگرد و نوع فولاد مورد استفاده هستند شناسایی می‌شوند. در میلگردهای فولادی استحکام بالا، از خطوط ممتد برای تعیین درجه‌ی استحکام میلگرد استفاده می‌شود. دو خط موازی ممتد نشانه‌ی این است که میلگرد تحت نورد ۷۵۰۰۰ پوند بر اینچ مربع ساخته شده، و یک خط به نشانه‌ی تولید میلگرد تحت نورد ۶۰۰۰۰ پوند بر اینچ مربع است.

کاربرد استفاده از میلگرد

عمده مصرف میلگرد در صنعت ساختمانی می باشد و در شبکه بندی ها ،تقویت کننده ها کاربرد دارد.

بیشترین کاربرد میلگرد در صنعت راه و ساختمان برای جبران مقاومت کششی بتن می باشد.

میلگردها جنس های مختلفی دارند  که حسب خواص و کاربرد آنها مصرف می شوند ولی بیشترین میلگردی که در صنعت بتن و بتن ریزی کاربرد دارد با مشخصه فولاد معمولی بوده است.

انواع میلگرد

در کشور های مختلف فولاد میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید می شوند و در هر استانداردی طبقه بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولاد ها وجود دارد.د رایران قسمت عمده فولاد های میلگرد که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می شوند با استاندارد روسی مطابقت دارند.

فولادی که در ایران تولید می شود (طبق استاندارد روسی) به سه گروه تقسیم می شود:

  1. میلگرد A1:

این میلگرد با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۲۵% به عنوان میلگرد نرم شناخته شده است و عمدتا به صورت صاف و بدون اج می باشد.این میلگرد برای آهنگری و  تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مناسب است.

  1. میلگردA2:

این نوع میلگرد با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۱۹ درصد به عنوان میلگرد نیمه خشک و نیمه نرم شناخته شده که به صورت آج دار و عمدتا آج فنری شکل می باشد.این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصا خاموت زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری روی آن در صورت اجبار میسر بوده  است.

  1. میلگرد A3:

این میلگرد با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل پلاستیکی نسبی  ۱۴ درصد بعنوان میلگرد خشک مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی بوده که به صورت آج دار و عمدتا آج جناقی می باشد و اکیدا برای آهنگری مناسب نبوده و عملیات جوشکاری روی آن مناسب نمیباشد.

نحوه تامین و خرید

تولید میلگرد در داخل کشور توسط تعدادی از کارخانجات در نقاطی از کشور انجام می شود.

نحوه خرید از بعضی از این کارخانجات به طور مستقیم و بدون واسطه انجام میشود.

البته بعضا تعدادی از این تولیدکنندگان دارای نماینده فروش مستقیم هستند،که از طرف این تولیدکنندگان معرفی می شوند.

در حالت دیگر در نحوه خرید بایستی به سراغ اشخاص،شرکت ها و تامین کنندگان این محصول رفت که با داشتن بنگاه و انبار  این محصولات را از کارخانجات خریداری نموده و عرضه می نمایند.

ضمنا نمونه خارجی این محصول که به صورت واردات از سایر کشورها (مانند روسیه،چین و …) در داخل کشور موجود می باشد که توسط اشخاص و شرکت ها به کشور وارد و عرضه می شود.

معاملات متداول و رایج محصول

با توجه به کاربرد میلگرد در صنایع ساختمانی و راه سازی معاملات این محصول بین فروشندگان،بازاریان،پیمانکاران ساختمانی و … انجام میگیرد.

کارخانجات میلگرد با توجه به نوع خصوصیات مکانی و کیفی

مهم ترین کارخانه تولید میلگرد،ذوب آهن اصفهان بوده که با توجه به تولیدات خود اکثر نیاز بازار مصرف داخل و همچنین خارج از کشور را تامین می نماید.این کارخانه در استان اصفهان واقع بوده و دارای کیفیت تولید بالایی می باشد.

کارخانجات تولیدی میلگرد

اصفهان-اتوبان ذوب آهن اصفهان

کاشان-آران و بیدگل  فولاد کویر کاشان

جاده نیشابور-فیروزه فولاد خراسان

جاده اهواز-خرمشهر نورد کوثر اهواز

جاده تاکستان-ابهر فولاد تاکستان

جاده تاکستان-ابهر فولاد قزوین

نوشهر-نورد نوشهر

جاده تاکستان-ابهر پارس آرمان

بناب-شاهین بناب

ظفر-بناب جاده بویین زهرا،اشتهارد آریان فولاد

رشت-امیرکبیر خزر

جاده رشت-بندر انزلی فولاد گیلان (حسن رود)

اشتهارد کرج-آریا ذوب

سیرجان-فولاد سیرجان

یزد-فولاد یزد

یزد-فولاد آلیاژی ایران

جاده یزد-تهران فولاد نور یزد

جاده کرمان-باغین نورد کرمان

سمنان-فولاد سمنان

جاده تاکستان-زنجان فولاد البرز

شهر ری-فولاد پارس ۳۰

قزوین-فولاد الماس (امام رضا)

میانه-فولاد میانه (فولاد آذربایجان)

اردبیل-ذوب آهن اردبیل

ملایر-ذوب آهن ملایر

کرمانشاه-فولاد کرمانشاه

جاده کرمانشاه-هرسین جهان فولاد غرب

جاده ابهر-تاکستان فولاد سیادن ابهر

تبریز-ارگ تبریز

تهران-فولاد شمس

اشتهارد-کرج دانا صنعت فجر

جاده الیگودرز-ازنا فولاد الیگودرز

نطنز-فولاد نطنز

جاده شیراز-کازرون پولاد نورد شیراز

جاده خرم آباد-اندیمشک فولاد صدر لرستان