میلگرد بعنوان تقویت کننده و استحکام بخش فولادی ، میله یا شبکه ای از سیم های فولادی می باشد که بعنوان یک دستگاه کشش در تقویت بتن و محکم کردن سازه های ساختمان از آن استفاده می شود.

میلگرد

میلگردهای آجدار از شمش‌ها و بیلت‌های فولادی ساخته می‌شوند. . فولاد آلیاژی از آهن است. آلیاژ، ترکیبی از عناصر فلزی با هم یا ترکیب عناصر فلزی با عناصر نافلزی است. به عنوان مثال اگر فلز طلا و فلز مس را با هم ترکیب کنیم، آلیاژ جدیدی به دست می‌آید به نام «طلای قرمز». یا اگر آهن را با کربن ترکیب کنیم، آلیاژ به دست آمده، «آهن سیلیکونی» یا «فولاد» نامیده می‌شود. یک آلیاژ چون با عناصر فلزی ترکیب می‌شود، خواص فلزی را از خود نشان می‌دهد. برخی از بارزترین خواص و رفتارهایی که فلزات از خود نشان می‌دهند، عبارتند از: 

 • رسانایی الکتریکی 
 • چکش‌خواری 
 • شفافیت 
 • درخشندگی 

بنابراین، فولاد هم یک آلیاژ است. چرا که فولاد از ترکیب عناصری مانند آهن، کربن و عناصر دیگری مانند نیکل و کبالت و … به دست می‌آید. پس مشتقات حاصل از فولاد نیز از نوع آلیاژ خواهند بود. با افزودن یا کاستن عناصر موجود در ترکیب یک آلیاژ، می‌توان خواص آن را تغییر داد. به عنوان مثال اگر به فولاد، عنصر کروم اضافه شود، خاصیت خوردگی فولاد کم‌تر شده و به «فولاد ضد زنگ» تبدیل می‌شود. همین‌طور اگر به فولاد، عنصر کربن اضافه شود، به آلیاژ جدیدی به نام «فولاد مستحکم» تبدیل می‌گردد. 

شمش فولادی، باید تحت عملیاتی که «نورد گرم» نامیده می‌شود، قرار بگیرد. نورد یکسری عملیاتی است که بر روی فلز انجام می‌شود در حالی که فلز مابین دو غلطک در حال چرخش قرار می‌گیرد.  

 • نورد می‌تواند طولی، عرضی یا پیچشی باشد که بر طبق نحوه‌ی قرارگیری محورهای غلطک است. 
 • نورد می‌تواند بر طبق وضعیت حرکت غلطک‌ها (پیوسته، هم‌رفت یا رفت و برگشتی) باشد. 
 • نورد می‌تواند بر طبق دمای فلز (گرم، سرد و داغ) باشد. 
 • نورد می‌تواند بر طبق شکل نهایی محصول نورد شده (ورق، شمش، مقاطع ساختمانی) باشد.  

نحوه‌ی ساخت میلگرد مانند تمام لوله‌های فولادی، می‌تواند از نوع درزدار یا بدون درز باشد. 

تفاوت اصلی بین لوله‌های بدون درز (لوله مانیسمان یا سیم لس) با لوله‌های درزدار در این است که در فرآیند تولید لوله درزدار از جوشکاری استفاده می‌شود. این در حالی است ‌که در فرآیند تولید لوله بدون درز، از روش جوش هیچ استفاده‌ای نمی‌شود. تفاوت دیگر، جنس مواد اولیه‌ی به کار رفته در این دو نوع لوله است. که در لوله فولادی بدون درز، مواد مرغوب‌تری به کار برده می‌شود و این یکی از دلایل اصلی اختلاف قیمت بین این دو مدل لوله می‌باشد. 

میلگرد در حقیقت یک نوع لوله‌ی توپر یا میله است که بیش‌ترین کاربرد آن در سازه‌ها است که در میان بتن قرار می‌گیرد. قرارگیری میلگرد در میان بتن، سبب خاصیت کشسانی و مقاوم سازی بتن در برابر لرزه و تنش‌های زلزله می‌گردد. به این کار (قرارگیری میلگرد در بتن) آرماتور بندی می‌گویند. آرماتور بندی برای هر سازه‌ای اعم از ساختمان، پل، سد و … استفاده می‌شود. علت این پدیده در یکسان بودن تقریبی ضریب انبساط حرارتی فولاد و بتن است. با این ویژگی در صورت ایجاد تنش طولی و شعاعی در دماهای متفاوت، مشکلی برای سازه به وجود نمی‌آید. میلگرد دنده‌هایی دارد که آن را به صورت مکانیکی به بتن وصل می‌سازد اما اگر تنش خیلی شدیدی به سازه وارد شود، امکان خارج شده میلگرد از بتن وجود دارد که در مقیاس بزرگ‌تر سبب فروپاشی سازه خواهد شد. برای جلوگیری از این معضل، از دو راهکار استفاده می‌شود: 

راهکار اول: میلگرد در عمق اعضای سازه‌های مجاور (قطر ۴۰ تا ۶۰ برابر) قرار می‌گیرد. این روش با افزایش اصطکاک میله در محل، میلگرد را در بتن محکم می‌سازد. 

راهکار دوم: انتهای میلگرد خم شده و به صورت قلاب درآورده می‌شود. این قلاب در اطراف میلگرد و بتن دیگری، قفل می‌کند. در این روش برای محکم سازی، از مقاومت فشاری بالا بتن استفاده می‌کنند. 

معمولاً میلگردها دارای آج‌هایی روی بدنه‌شان هستند. این آج‌ها بر طبق استاندارد با ۳ گرید مختلف A2، A3 و A4 ایجاد می‌شوند که برای کاربردهای متفاوتی می‌باشد. وجود این شیارها، پیوند محکم‌تری بین آرماتور و ملات بتن ایجاد می‌کند. این سه گرید برای ساختمان سازی کاربرد دارد. گرید دیگری از میلگر به نام A1، سطحی صاف و صیقلی دارد و با ضخامت کم و خاصیت انعطاف پذیری خوب، هم در بازار موجود است که آن را با نام «مفتول» می‌شناسند. 

 • میلگرد A1 نرم بدون آج– مقاومت تسلیم ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع- مقاومت کششی ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع. 
 • میلگرد A2 نیمه سخت با آج ساده– مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع-  مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع. 
 • میلگرد A3 سخت با آج پیچیده– مقاومت تسلیم و کششی بالاتر از دو نوع قبلی. 

خوشبختانه میلگرد یک کالای قابل بازیافت است. یعنی پس از تخریب سازه، امکان بازیافت آن به صورت قراضه وجود دارد. 

قیمت روز میلگرد 

در حالت کلی، برای این‌که نرخ و قیمت روز میلگرد را بدانیم، باید به نرخ و قیمت روز مواد اولیه‌ی آن فکر کنیم. از آن‌جایی که مواد اولیه‌ی اصلی تولید میلگرد، فلز فولاد است، نرخ میلگرد، با نرخ موادد اولیه، متغیر خواهد بود. در این حالت می‌توان گفت که فاکتورهای زیادی مثل قیمت جهانی سنگ آهن، قیمت سوخت و انرژی‌های مورد نیاز مثل نفت، قیمت حمل و نقل کالا، تورم و … بر روی قیمت میلگرد، تأثیرگذار خواهند بود.  

هم‌چنین باید در نظر داشت که قیمت برای کیفیت و وزن متفاوت میلگرد، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال مسلم است که قیمت میلگردی که از ضخامت و وزن بیش‌تری برخوردار است، بالاتر خواهد بود.  

هم‌چنین بر طبق آن‌چه که پیش از این بیان شد، قیمت میلگرد بر اساس نوع فرآیند تولیدی، تغییر خواهد کرد. یعنی بسته به زمان‌بر بودن و صرف انرژی بیش‌تر، هزینه‌ی محصول نهایی افزایش خواهد یافت. 

وضعیت عرضه و تقاضایی که در بازار برای یک کالای خاص مطرح می‌شود، بر روی نرخ کالا تأثیرگذار خواهد بود. این امر بدین گونه است که قیمت کالا با میزان تقاضا رابطه‌ی مستقیم و با میزان عرضه رابطه‌ی معکوس دارد. 

در حال حاضر شرکت‌های مشاوره‌ای هستند که به شما کمک می‌کنند میلگرد باکیفیت مطلوب و با هزینه‌ی بهینه‌تری را برای کاربرد مورد نظرتان بیابید و خریداری کنید. توجه داشته باشید که مشاوره برای خرید و فروش انواع کالاهای صنایع فلزی امکان ‌پذیر است. این شرکت‌ها، بانک اطلاعاتی کاملی از انواع کالاهای ریز و درشت آهنی موجود در بازار را در اختیار دارند. آن‌ها می‌دانند که استانداردهای این اقلام که در بازار موجود است، چیست. در نتیجه سریعاً می‌توانند از کارخانه‌ی تولیدی یا بازرگانی وارد کننده‌ی کالا، استعلام قیمت گرفته و به شما اعلام نمایند. 

پس قیمت میلگرد به قیمت فولاد و از آنجایی که فولاد یک آلیاژ است، قیمت فولاد به قیمت آهن و قیمت آهن به قیمت سنگ آهن وابسته است. قیمت سنگ آهن نیز به نرخ روز دلار، نفت و بسیاری موارد دیگر وابسته است. در این بین، این نکته خیلی اهمیت دارد که تولیدات داخلی تا چه حد بتوانند نیازهای بازار را تأمین کنند. اگر نیاز بازار به صورت کامل توسط تولیدات داخلی تأمین شده و نیازی به واردات میلگرد از خارج از کشور نباشد، به دلیل عدم خروج ارز از کشور و حتی امکان ارز آوری در خصوص صادرات میلگرد، شاهد کاهش قیمت آن خواهیم بود. رشد تولید داخلی و افزایش صادرات و کاهش واردات یک کالای خاص، از وابستگی قیمت کالاها به ارز می‌کاهد. 

میلگرد امروز

میلگرد امروزه، به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. تولیدکنندگان، توانسته‌اند میلگرد را متناسب با شرایط اقلیمی هر منطقه و میزان زلزله در آن‌جا، اختصاصی تولید کنند. به عنوان مثال، برای مناطقی مانند اروپا که احتمال وقوع زمین لرزه در آن‌جا پایین است، استاندارد میلگرد را به گونه‌ای تعریف کرده‌اند که درصد بالاتری از منگنز داشته باشد. برعکس برای مناطق شرق آسیا که نقاط زلزله‌خیز دنیا هستند، میلگرد با درصد بالای کربن که خاصیت کشسانی را افزای می‌دهد، تولید می‌کنند. 

به غیر از این‌ها، امروزه، میلگردها در تنوع زیادی از روکش‌ها در بازار موجود هستند. میلگردهایی با روکش اپوکسی، انواع گالوانیزه، FRP، استیل، فایبرگلاس و … در بازار عرضه و به فروش می‌رسد. 

قیمت میلگرد امروز 

متأسفانه نوسانات شدید بازار در ایران، سبب شده است تا قیمت کالاها با سرعت زیادی، تغییر کند. این امر برای قیمت‌رسانی معضل ایجاد کرده است. وب سایت‌ها و کانال‌های اعلام نرخ و قیمت، قیمت‌های خود را تنها با تماس تلفنی، بیان می‌کنند. هم‌چنین در صورتی که در فضای مجازی نرخی اعلام شود، معمولاً پس از گذشت بازه‌ی زمانی روزانه (نهایتاً ۲۴ الی ۴۸ ساعت) منقضی خواهند شد و در صورت عدم به روز رسانی، مجدداً با تماس تلفنی، باید استعلام قیمت بگیرید. البته این شرایط فقط برای کالاهای گروه آهن آلات نیست. در واقع هیچ کالایی از این قاعده مستثنی نیست و تنها در بازه‌ی منقضی شدن قیمت برخی کالاها، طولانی‌تر عمل می‌کنند. 

جهت استعلام قیمت روز محصولات فلزی، شما می‌توانید قیمت کالای فلزی مورد نظر را از بازار بورس کالا دریافت کنید. بورس بازاری است که در آن خرید و فروش کالا، اوراق بهادار و قیمت‌گذاری روی کالاهای معینی انجام می‌شود. در بورس کالا، معمولا قیمت مواد خام و مواد اولیه‌ای که در صنایع مختلف استفاده می‌شود، تعیین می‌شوند. که هرکدام از این بورس‌ها را به اسم همان محصولی که قرار است قیمت‌گذاری شود، نام‌گذاری می‌کنند. مثلاً در بورس طلا، قیمت طلای روز تعیین می‌شود. همین‌طور کالاهای این گروه معامله می‌گردد. 

با مراجعه به وب سایت بورس کالا شما می‌توانید قیمت روز کالاهای مختلف از جمله گروه آهن‌آلات را مشاهده نمایید. در این قسمت محصولاتی که هر روز در بازار بورس در این دسته به فروش می‌رسند، به شما نشان داده خواهد شد. در گروه فلزات، هر روز، محصولات آهنی مانند تیرآهن‌ها، لوله و پروفیل، انواع ورق‌ها (ورق رنگی و …) عرضه می‌شوند. 

خرید میلگرد

در کشور ما، ایران، از سال ۱۳۰۶ اولین قدم‌ها برای تولید داخلی فولاد، برداشته شد. انگیزه این حرکت، رفع نیاز کشور به ریل‌های فولادی راه آهن بود. تا سال ۱۳۴۲ به علت جنگ جهانی دوم و مشکلات مالی، این قدم‌ها بی‌سرانجام ماند. در سال ۱۳۴۲ به کمک متخصصین سوییسی، اولین کارخانه‌ی تولید فولاد در ایران تأسیس شد. با افزایش جمعیت کشور، نیاز به ساخت و ساز تجهیزات شهری بیش‌تر شد، در نتیجه تولیدکنندگان قطعات فولادی، افزایش یافتند. 

هم اکنون در ایران، کارخانجات مختلفی هستند که از تولیدکنندگان صنایع فولاد به شمار می‌روند. در ادامه لیستی از برترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران آورده شده است. 

 • شرکت ذوب آهن اصفهان 
 • کارخانه فولاد کویر کاشان 
 • مجتمع فولاد خراسان 
 • کارخانه فولاد میانه 
 • فولاد آناهیتا گیلان 
 • مجتمع فولاد روهینا 
 • شرکت فولاد کوثر اهواز 
 • فولاد بافق یزد 
 • فولاد ابرکوه یزد 
 • مجتمع فولاد شاهین بناب 

برای خرید میلگرد پس از شناسایی انواع میلگرد و انتخاب نوع مناسب بر اساس نیاز، می‌توانید با استعلام قیمت روز میلگرد از روش‌هایی که گفته شد، از هر یک از کارخانجات تولید کننده میلگرد، یا شرکت‌هایی که محصولات کارخانجات را به فروش می‌رسانند، اقدام به خرید نمایید. شما می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر اینترنتی نیز همین مراحل را پیموده و محصول مورد نظرتان را تهیه کنید. 

سطح میلگرد اغلب بعنوان یک الگو برای بهتر متصل نمودن بتن ها به هم می باشد.

انواع میلگرد شامل موارد زیر می باشد:

میلگرد A1 ( میلگرد نرم بدون آج)

میلگرد A2 (میلگرد نیمه سخت با ج ساده)

میلگرد A3 (میلگرد سخت با آج پیچیده)

از جمله مشخصات میلگرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

شناسه درجه میلگرد

شماره شناسایی اندازه میله

نوع فولاد مورد استفاده

نشانه اختصاری تولید کننده میلگرد

لازم به ذکر است که وزن میلگرد براساس مبدا تولید کننده تلوارنس وزنی خواهد داشت.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد ذوب آهن به روز با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

توری فلزی محصولی تولید شده از سیم مفتول می باشد که دارای انواع متفاوتی می باشد.

قیمت توری با توجه به قیمت دیگر آهن آلات نوسان داشته و عواملی چون وزن توری و مشخصات فنی توری می تواند قیمت آن را تحت تاثیر قرار دهد.

سایز توری به اندازه ضخامت یا قطر سیم مفتولی اشاره دارد که توری از آن تولید شده است.

وزن توری تحت تاثیر سایز توری می باشد.

قیمت توری وابسته به نوع آن می باشد و توری های ساده ارزان تر می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت توری و میلگرد از جمله قیمت میلگرد میانه ، قیمت میلگرد بناب ، قیمت  توری مشبک ، قیمت میلگرد پرشین ، قیمت توری فلزی ریز بافت و… با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

توری فلزی

در عرصه‌ی آهن آلات، از مفتول برای کاربردهای مختلف، استفاده می‌شوند. مفتول، محصول آهنی است که از شمش آهنی به دست می‌آید. در حقیقت، شمش تا دمای ۱۲۰۰ درجه حرارت دیده و کاملاً گداخته می‌شود و سپس توسط دستگاه‌های نورد، بسته به ابعاد و قطر مورد نظر، عملیات نورد روی آن انجام می‌گیرد. در نهایت توسط دستگاه‌های تولید کلا، تبدیل به کویل یا توپی مفتول می‌شوند. توری فلزی یکی از پرکاربردترین کالاهایی است که از مفتول به دست می‌آید. این توری‌ها، بسته به سایز سیم، ابعاد توری و مدل آن، در تنوع بالایی تولید می‌شوند که کاربردهای فراوانی دارد. 

توری‌های فولادی در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که پرکاربردترین آن‌ها عبارت است از: 

 • توری گابیون

واژه‌ی گابیون، ریشه‌ای ایتالیایی دارد و به معنای محفظه می‌باشد. گابیون در صنعت به معنای هرگونه حصار فلزی است که آن را از سنگریزه و سنگ پر می‌کنند. به همین دلیل به توری گابیون، توری سنگی هم گفته می‌شود. جنس این حصار از فولاد ضد زنگ و فلز گالوانیزه است. از این توری برای ساختن دیوارهای حائل، سد و جاده سازی استفاده می‌شود. 

 • توری جوشی یا مش

این توری، با کنار هم قرار دادن یک سری مفتول فولادی، ساخته می‌شود. نقاط اتصال این مفتول‌ها با هم، جوشکاری می‌شوند. این محصول بسیار محکم اما با انعطاف پذیری پایین است. از توری جوشی در مصارف ساختمانی (داخل بتن و …) استفاده می‌گردد. 

 • توری پرسی

توری پرسی از موج دادن سیم‌های فلزی به دست می‌آید. نقاط اتصال سیم‌ها، با جوش و پرس، به هم محکم می‌شوند. این توری در ساخت قفس برای حیوانات، ساخت مش در ساختمان سازی، حفاظ دری و پنجره و … کاربرد فراوانی دارد. 

این توری‌ها از نظر بافت به سه دسته تقسیم می‌شوند: 

 • بافت موج‌دار عادی 
 • بافت موج‌دار حصیری 
 • بافت موج‌دار هلندی 
 • توری حصاری

در ساخت توری‌های حصاری، از سیم مفتولی، گالوانیزه، فولاد و پلی اتیلن استفاده می‌شود. توری حصاری یک محافظ است که به اشکال مختلفی بافته می‌شود. این توری، دوام و طول عمر زیادی دارد و در شرایط جوی مختلف، سازگار است. از توری حصاری به عنوان حفاظ در بزرگراه‌ها، مراکز نظامی و … و هم‌چنین برای قفس، فنس، حصار کشی، آرماتور بندی دیوارهای بتنی و … استفاده می‌شود. 

وزن توری پرسی

توری پرسی یا فنس پرسی که به نام‌های دیگری مثل توری مشبک، توری بافتی یا Crimped wire mesh نیز نام‌گذاری شده است، همان‌طور که اشاره شد، از مفتول حرارتی تولید می‌شود. مفتول‌هایی که برای ساخت توری پرسی به کار می‌رود، در سایزهای ۲ الی ۶ میلی‌متری تولید می‌شوند. مفتول‌هایی که برای ساخت توری پرسی کاربرد دارند، یک سری عملیات روی آن‌ها انجام می‌شود که به صورت شیاردار و کنگره کنگره در می‌آید. جنس مفتول‌ها می‌تواند از جنس فلز برنج، مس، فولاد و … باشد که نوع فولادی آن به دلایل ارزان‌تر بودن و ویژگی‌های مقاوم، پرکاربردتر است. این مفتول‌ها به هم دیگر بافته می‌شوند تا یک توری را تشکیل دهند. نحوه‌ی این بافت ممکن است به صورت: 

 • بافت موج‌دار عادی یا ساده

در این بافت، سیم‌های مفتولی تار و پود، با قطر یکسان بوده و به صورت متناوب روی هم قرار گرفته و بافته می‌شوند. در بافت ساده کوچک‌ترین چشمه‌ای (چشمه شکل روزنه‌ای است که در اثر قرار گیری تار و پود بافت، به وجود می‌آید) که می‌توان بافت، در ابعاد ۲*۲ می‌باشد. 

 • بافت موج‌دار حصیری یا گره خورده

در این بافت، سیم‌ها با یک الگوی مورب به هم بافته می‌شوند. در بافت حصیری، کوچک‌ترین چشمه‌ای که می‌توان بافت، ۲۰ میکرومتر است. 

 • بافت موج‌دار هلندی

در بافت هلندی، تار و پود، بسیار به هم نزدیک‌اند. در نتیجه روزنه یا چشمه‌ی بسیار کوچکی به وجود می‌آید. این امر سبب می‌شود تا مقاومت مکانیکی بافت، خیلی بالاتر از بافت ساده باشد. کوچک‌ترین چشمه‌ای که در بافت هلندی می‌توان ایجاد کرد، ۴۵ میکرون است. 

دقت کنید که در توری پرسی، عملیاتی که تار و پود توری را کنار هم نگه می‌دارد، بافت است و هیچ‌گونه جوشکاری روی نقاط تقاطع آن انجام نمی‌شود. بافت میله‌های موج دار، سبب می‌شود تا تار و پود به خوبی در هم قفل شده و از ایستایی خوبی برخوردار باشد به طوری که هیچ حرکت طولی و عرضی در آن ممکن نباشد.  

توری پرسی ساختار با دوامی دارد. از مشخصه‌های بارز آن، استحکام، گردش هوای حداکثری، سطح صاف و زیبا است. برخی از موارد کاربرد توری‌های پرسی عبارتند از: 

 • فنس 
 • حصار 
 • بتون ریز 
 • قفس حیوانات 
 • سرند در معدن 
 • مش بند 
 • ساختمان سازی (عملکرد مشابه آرماتور بندی) 
 • استفاده در کارخانه‌های ذغال سنگ 
 • نرده کشی دور میدان‌ها، پارک‌ها، مجتمع‌های مسکونی، ترمینال‌ها و … 
 • حفاظ بندی 
 • و … 

توری‌های پرسی در ابعاد مختلفی در بازار عرضه می‎‌شوند. ضخامت توری‌های پرسی بین ۱ تا ۱۶ میلی‌متر، متغیر خواهد بود. این سبب می‌شود تا توری‌های پرسی از نظر وزنی سبک و سنگین باشند. که بر اساس وزن و ضخامت، قیمت‌های متفاوتی خواهند داشت. واضح است که هر چقدر ضخامت توری بالا رود، وزن توری افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت نهایی آن بالا می‌رود. 

وزن فنس توری

توری حصاری، یکی از پرکابردترین انواع توری است که بیش‌ترین موارد استفاده از آن برای تأمین امنیت می‌باشد. این توری‌ها از مفتول‌های گالوانیزه و فولادهای ضد زنگ با ضخامت بین ۲ تا ۵ میلی‌متری ساخته می‌شوند. 

توری‌های حصاری، چشمه‌هایی لوزی شکل دارند. ابعاد این چشمه‌ها بسته به نوع بافت و کاربرد، متفاوت خواهد بود. ابعاد مختلف، ضخامت‌های مختلف مفتول، سایز متفاوت چشمه‌ها و … در کنار هم، سبب تنوع وزن در توری‌های حصاری خواهند شد.  

از آن‌جایی که توری‌های حصاری بیش‌تر برای امنیت به کار گرفته می‌شوند. راه حل منطقی‌تر این است که مفتول ضخیم‌تر و ابعاد چشمه‌ای کوچک‌تر انتخاب کنید. هر چند دو پارامتر یاد شده سبب افزایش وزن و در نتیجه قیمت تمام شده‌ی توری خواهند شد، اما برای امنیت مناسب‌تر هستند. 

هر متر مربع فنس چند کیلو است؟

این‌که بخواهیم وزنی را برای متر مربع از توری حصاری یا فنس بیان کنیم، ناممکن است. بلکه وزن توری حصاری به پارامترهای مختلفی وابسته است که باید دقیقاً مشخص شوند. از جمله: قطر مفتول، نوع بافت، ابعاد چشمه‌ها. 

بر این اساس، واضح است که هرچه ابعاد چشمه، بزرگ‌تر باشد، مفتول کم‌تری در واحد سطح به کار می‌رود. به عنوان مثال یک توری حصاری با مفتول ۵ میلی‌متری اگر طوری بافته شود که ابعاد چشمه‌های آن ۵*۵ سانتی‌متر باشد، وزنی در حدود ۱۲ کیلوگرم دارد. در حالی که اگر با همین مفتول ۵ میلی‌متری، توری حصاری با ابعاد چشمه‌های ۱۰*۱۰ بافته شود، وزنی در حدود ۶ کیلوگرم خواهد داشت. 

فرمول محاسبه وزن فنس

هر قطعه‌ی آهنی یا فولادی را می‌توان به صورت محاسبات ریاضی و با فرمول، وزن کشی کرد! برای این منظور: 

باید ابعاد توری پرسی مشخص باشد. وقتی می‌گوییم ابعاد، منظورمان قطر مفتول و ابعاد چشمه‌ی توری است. 

نکته‌ی دومی که باید کاملاً روشن باشد، جنس مفتول‌ها می‌باشد. جنس مفتول مختلف، چگالی و جرم حجمی مختلفی خواهد داشت. برخی از این چگالی‌ها برای پرکاربردترین جنس‌های فلزی در ادامه آورده شده است. 

جنس  چگالی 
آهن  ۷.۸۶ 
گالوانیزه  ۷.۸۶ 
آلومینیوم  ۲.۷ 
ورق رنگی  ۷.۸۷ 
استیل  ۷.۸ 
مس  ۸.۹۶ 
برنج  ۱۲.۳ 
تیتانیوم  ۴.۵۰ 
کروم  ۷.۱۵ 
منگنز  ۷.۲۱ 
نیکل  ۸.۹۰ 
روی  ۷.۱۴ 
نقره  ۱۰.۴۹ 
قلع سفید  ۷.۲۶ 
قلع خاکستری  ۵.۷۶ 
پلاتین  ۲۱.۴۵ 
طلا  ۱۹.۳۰ 

 

وزن ورق فلزی را می‌توان از طریق فرمول زیر محاسبه کرد: 

وزن ورق= طول* عرض* ضخامت* چگالی ورق 

فرمول یاد شده، تا ۹۹ درصد، دقت در اندازه‌گیری وزن ورق خواهد داشت. اگر این فرمول را همیشه به خاطر بسپارید، می‌توانید در بازار از این‌که کسی بخواهد سرتان کلاه بگذارد، در امان باشید. به عنوان مثال اگر فروشنده‌ای بخواهد به جای وزن کشی، ورقی با ضخامت ۴۰ میلی‌متر را به جای ورق ۵۰ میلی‌متری به شما بفروشد، خیلی راحت، می‌توانید موضوع را متوجه شوید. 

حال مسأله‌ای که وجود دارد این است که این وزن برای توری‌های حصاری به چه شکل محاسبه می‌شود؟ توری‌های حصاری به دلیل حفره‌ها (روزنه‌ها یا همان چشمه‌ها) کاملاً توپر نیستند. پس اگر با فرمول بالا وزن یک ابعاد مشخص از توری را به دست آوریم، قطعاً عدد حقیقی نخواهد بود. در این‌جا باید از فرمول زیر استفاده کرد: (فقط برای مفتول با قطر ۲ تا ۴ میلی‌متر) 

وزن توری حصاری= ۱.۳ * (قطر مفتول * قطر مفتول / سایز چشمه) 

دقت شود که در فرمول بالا، قطر مفتول باید بر حسب میلی‌متر و سایز چشمه بر حسب سانتی‌متر درج شود. 

به عنوان مثال اگر مفتولی با قطر ۲ میلی‌متر داشته باشیم که ابعاد چشمه‌ها در توری حصاری که از این مفتول ساخته می‌شود، ۵*۵ باشد، وزن یک متر مربع از این توری می‌شود: 

وزن توری = (۱.۳ * ۲*۲) / ۵ 

وزن توری = ۱.۰۴ کیلوگرم 

جدول وزن سیم مفتول گالوانیزه 

 

وزن توری مش

وزن شبکه‌ی مش از جنس میلگرد بر حسب کیلوگرم از طریق فرمول زیر قابل محاسبه است: 

وزن توری مش= ۱.۲۳۴ * (قطر مفتول * قطر مفتول / سایز چشمه) 

به عنوان مثال اگر مفتولی با قطر ۱۰ میلی‌متر داشته باشیم که ابعاد چشمه‌ها در توری مش که از این مفتول ساخته می‌شود، ۲۰*۲۰ باشد، وزن یک متر مربع از این توری می‌شود: 

وزن توری = (۱.۲۳۴* ۱۰*۱۰)/۲۰ 

وزن توری = ۶.۱۷ کیلوگرم 

هر کیلو فنس چند متر است؟

بر طبق آن‌چه در قسمت‌های قبلی بیان کردیم، فرومول‌هایی ذکر شدند که وزن توری حصاری (فنس) را بر اساس دانشتن ضخامت و ابعاد چشمه‌های روی توری، محاسبه می‌کرد. می‌خواهیم ببینیم که آیا می‌توان فرمول دیگری استنباط کرد که بر عکس با دانستن وزن فنس و البته ابعاد مفتول و چشمه، متراژ آن را محاسبه کند؟ 

از آن‌جایی که ابعاد فنس می‌تواند متغیر باشد، یعنی رول‌های توری حصاری می‌توانند ارتفاع و طول‌های متفاوتی داشته باشند، پس به دست آوردن ابعاد دقیق از روی وزن غیر ممکن است. مگر این‌که این متراژ را برای ارتفاع رول‌های مختلف و استاندارد (معمولاً ۱، ۱.۵، ۲، ۲.۵ و ۳ متری) تخمین بزنیم. 

فرمول محاسبه وزن سیم آلومینیوم

همان‌طور که می‌دانید، آلومینیوم یکی از فلزات پر مصرف در صنایع مختلف می‌باشد. این فلز خواص منحصر به فردی دارد که برای صنایعی چون اتومبیل سازی، وسایل آشپزخانه و … به یک گزینه‌ی ایده آل تبدیل شده است. 

یکی از ویژگی‌های آلومینیوم، وزن آن است که مانند هر فلز دیگری، بر روی قیمت آن تأثیرگذار خواهد بود. وزن مخصوص هر ماده‌ای طبق فرمول زیر به دست می‌آید: 

وزن مخصوص ماده = جرم واحد حجم (چگالی) همان ماده * g 

در فرمول بالا g پارامتر شتاب جاذبه‌ی زمین است که به دلیل ثابت بودن، در اغلب معادلات و فرمول‌ها، آن را عددی برابر با ۹.۸ یا ۱۰ در نظر می‌گیرند. 

چگالی آلومینیوم برابر با ۲.۷ است. پس برای وزن مخصوص آلومینیوم داریم: 

وزن مخصوص آلومینیوم= ۱۰* ۲.۷= ۲۷ 

حال اگر بخواهیم وزن ورق آلومینیوم را به دست آوریم از فرمول زیر استفاده می‌کنیم: 

طول * عرض* ضخامت * چگالی آلومینیوم = وزن ورق آلومینیوم 

کارشناس ها

سوگند قربانی
کارشناس فروش
021-49016 216
09396361963
آوا سیدی
کارشناس فروش
021-49016 215
09396361991
محمودرضا پارسایی
کارشناس فروش
021-49016 214
09337818138