مطالب

کاربرد انواع فلنج

انواع فلنج

 

کاربرد انواع فلنج

انواع فلنج و کاربردهای آن :شرکت آهن یک به عنوان تامین کننده تخصصی انواع فلنچ و اتصالات،

با ایجاد انبار وسیعی از محصولات فوق ساخت کشورهای اروپایی و کره جنوبی به صورت فوریتی

نیاز کارفرمایان را در صنایع مختلف بر آوررده می سازد. در این مقاله کارشناسان گروه بازرگانی آهن یک به معرفی انواع فلنج و کاربردهای آن می پردازند همچنین شما میتوانید برای دریافت قیمت فلنج روی این لینک کلیک کنید یا با شماره ۰۲۱۴۹۰۱۶ تماس حاصل فرمایید

فلنج

فلنج (flange)ابزار و حلقه هایی هستند که به صورت دایره ای شکل و مدور می باشند و دارای سوراخ هایی در اطرافشان هستند که برای اتصال استفاده می شود و هنگامی که وارد لوله می شوند یک سد ایجاد کرده و لوله را مسدود می کندو کاربرد اصلی آن نیز بستن لوله ها به یکدیگر و اتصال قطعات دیگر است واز کاربرد دیگر آن میتوان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها اشاره کرد.

انواع فلنج

فلنج (flange) از لحاظ کاربرد  به دسته های مختلف  سطح ساده، سطح برجسته، حلقه مشترک، نرو ماده، صفحه شیاردار و…. تقسیم می شود که به توضیح در مورد کاربرد، ساختار ، مقدار مقاومت آن ها ، اشکال مختلف و نوع کاربری تک تک هرکدام از آن ها  پرداخته می شود.

فلنج با سطح ساده

در فلنج با سطح ساده هنگامی که اتصال انجام می شود سطح دو فلنج مورد استفاده باید صاف باشد کاربرد اصلی فلنج با سطح ساده آن زمانی است که برای سیستم از دو فلنج استفاده می کنیم ویا اتصالات آبی که به وسیله ریخته گری  ساخته شده اند است. معمولا فلنجهای چدنی و یا فولادی که در فشارهای کم کاربرد دارند از نوع فلنج با سطح ساده ساخته می شوند. طبق استاندارد های فلنج (ASMEb31.۱ ) وقتی فلنج سطح ساده درست شده به وسیله قالب های آهنی به فلنج های فولاد کربنی متصل شود باید فلنج های سطح بر جسته حذف شوند.

فلنج با سطح برجسته

فلنج با سطح برجسته با یک  واشر صاف که قبلا از آزبست ساخته شده مهر و موم شده  اما در حال حاضر با مواد سازگار با محیط زیست ساخته می شود و برای نصب و راه اندازی بین دو فلنج سطح برجسته طراحی شده است.در فلنج با سطح برجسته سطح فلنج که در مقابل فلنج دیگر قرارگرفته و بر روی آن لایی قرار گرفته می شود نسبت به سطح کلی فلنج برجسته تر ساخته می شود.

فلنج حلقه مشترک

در فلنج حلقه مشترک ممکن است در داخل آن  دارای سطح برجسته ای با حلقه های ماشینی شیاردار باشد. فلنج حلقه مشترک  معمولا در فشار های بالا (کلاس ۶۰۰ و رتبه های بالاتر)  و در سرویس های بالای دما ، دمای بالاتر از ۸۰۰ درجه  فارنهایت مورد استفاده قرار می گیرد. این فلنج  بار اضافی فراتر از تنش پیچ را نمی تواند تحمل کند و در این صورت ممکن  است باعث در هم شکستن واشر شود.

فلنج نر و ماده

فلنج نر و ماده حتما باید به صورت جفتی ساخته شود سطح یکی از فلنج ها دارای برآمدگی  وسطح دیگر دارای تو رفتگی می باشد که بنا به

موقعیت استفاده شده سطح تو رفتگی و برآمدگی با نسبت های خاصی طراحی می شود که معمولا سطح ماده دارای ۳/۱۶-inch عمق تو رفتگی و سطح ماده دارای ۱/۴-inch برآمدگی می باشد  استفاده از فلنج نر و ماده را می توان در پوسته مبدل حرارتی به کانال  و پوشش فلنجی مشاهده کرد.

فلنج کور

یک صفحه گرد کاملا بسته که در انتهای  مسیرهای لوله کشی  و مسیرهای دارای فشار به کار می رود.

فلنج کور و به همراه پیچ های آن فشار بیشتری نسبت به فلنج های دیگر تحمل می کند که بیشترین فشار به وسط فلنج وارد می شود. ولی زمانی که حرارت معیار مهمی برای ما باشد به جای فلنج کور از فلنج گلودار و جوشی استفاده می کنند.

فلنج گلودار

فلنج گلودار با داشتن گردن مخروطی که نهایتا در انتهای مسیر فلنج، شعاع آن با قطر لوله برابر می شود، مشخص است که در انتها به لوله جوش و متصل می گردد که این شکل ظاهری دلیل اصلی افزایش تحمل فلنج می باشد. کاربرد فلنج گلودار در فشارهای بالا و دماهای زیر صفر است که علاوه بر این کاربرد برای زمانی که بارهای ارتعاشی و نوسانی دارد نیز مناسب است

برای دریافت قیمت فلنج گلودار روی این لینک کلیک کنید یا با شماره ۰۲۱۴۹۰۱۶ تماس حاصل فرمایید

فلنج روکار

از فلنج روکار برای تمام فشار ها می توان استفاده کرد و لازمه استفاده در فشارهای ۱۵۰ و ۳۰۰ است  و جوش داخلی آن نسبت به دیگر فلنج ها از جمله فلنج گلودار بیشتر است. کاربرد فلنج رو کار در سیستم های معمولی است چون نصب آن ساده است ولی مقاومت آن هم در  فشار داخلی و هم در برابر خستگی کمتر از فلنج گلودار است.

فلنج لبه دار

فلنج لبه دار قابلیت این را دارد که بر روی محور خود چرخش داشته باشد از این رو تنظیم پیچ های آن ساده می باشد.

فلنج لبه دار با سیال در تماس نمی باشد. یکی از کاربرد های آن در مواردی است که سیستم زیاد در معرض زنگ زدگی و خوردگی می باشد که استفاده از فلنج لبه دار از نظر اقتصادی نیز به صرفه است. ولی مقاومت آن در برابر خستگی بسیار کمتر از فلنج گلودار است.

فلنج با جوش محفظه ای

فلنج با جوش محفظه ای دارای محفظه ای است  که محل قرار گیری لوله می باشد. این نوع فلنج ها هم از داخل جوشکاری می شوند هم از بیرون فلنج که اگر جوشکاری از داخل انجام شود هم مقاومت استاتیکی و هم مقاومت آن در برابر خستگی افزایش می یابد.کاربرد فلنج با جوش محفظه ای در سیستم های لوله کشی  که دارای فشار کاری بالا  و قطر لوله کشی کم است می باشد.

فلنج رزوه ای

همانطور که از نام فلنج رزوه ای مشاهده می شود  درون این فلنج ها رزوه کار شده است که قابلیت اینکه لوله درون آن پیچ شود را دارد. از مزایا فلنج رزوه ای عدم احتیاج آن ها به جوشکاری است. البته در صورت لزوم و برای جلوگیری از نشست  از داخل رزوه ها می توان پس از پیچ کردن لوله به فلنج انها را به هم جوش داد. کاربرد فلنج رزوه ای در فشار های بالا است.

اریفیس فلنج

اریفیس فلنج  نوعی از  فلنج گلودار است.کاربرد اصلی اریفیس فلنج برای مسدود کردن جریان و کاهش فشار است. از سوراخ هایی که در فلنج موجود است برای اندازه گیری جریان سیال مایع یا گاز استفاده می شود. مقالات آموزشی مربوط به اتصالات و تجهیزات را در وبلاگ آهن یک بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *