مطالب

فلنج گلودار جوشی

انواع فلنج

فلنج های گلودار جوشی PN 16

فلنج چیست فلنج ها یکی از اتصال دهنده های لوله ها ، شیرآلات و دستگاه ها به یکدیگر می باشد. فلنج بصورت قطعه دیسکی شکل بوده که همیشه بصورت جفت به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد و به آسانی باز شده و برای فشارهای کم و بالا مناسب می باشد…

فلنج (به انگلیسی: flange) از اتصال دهنده‌های لوله‌ها، شیر آلات، پمپها ودستگاهها به یکدیگر می‌باشد. آب بندی بین دو فلنج توسط واشر، لای(Gasket) که در بین آنها قرار داده می‌شود انجام می‌گیرد. جنس فلنجها از پلی اتیلن، استیل، فولاد و آلیاژهای ان ویا از چدن وسایر مواد ساخته می‌شود.

آب بندی بین دو فلنج توسط لای (Gasket) که در بین آنها قرار داده می شود انجام می گیرد همچنین غالبا فلنج از فولاد و آلیاژهای آن و یا از چدن و سایر مواد ساخته می شود..

قطر اسمی فلنج ها

قطر اسمی فلنج ها برابر قطر لوله ایست که فلنج به آن وصل می شود. بعنوان مثال برای لوله “۲ از فلنج “۲ استفاده می شود.

کلاس فلنج ها

بسته به نوع جنس متناسب با فشاری که تحمل می کنند به کلاسهای مختلف به شرح زیر تقسیم می شوند:

۱ , رده بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B16.34 مطابق این استاندارد فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن به کلاسهای ۱۵۰ , ۳۰۰ , ۴۰۰ , ۶۰۰ , ۹۰۰ , ۱۵۰۰ , ۲۵۰۰ , تقسیم بندی می شوند که این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده که فلنج ها در حداکثر دمای مجاز می توانند تحمل کنند و معمولاً فشار کارکرد حدود ۲٫۴ برابر اعداد فوق می باشد.(رابطه فشار با دما برای جنسهای مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده است)

۲ , رده بندی فشار مطابق استاندارد ISO در این استاندارد فشار تحمل فلنجهای فولادی و آلیاژهای آن با PN نشان داده شده که این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می باشد . بعنوان مثال PN30 یعنی فشار کارکرد فلنج ۳۰ BAR می باشد.

۳- رده بندی فشار براساس استاندارد API (6A-6B-6BX) این نوع فلنجها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنجهای گروهANSI بوده وبه کلاسهای ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده بندی می گردند

فلنج گلودار جوشی(Welding Neck Flange)

فلنج گلو دار جوشی از ناف مخروطی شکل شان بسادگی قابل تشخیص میباشند. که این ناف های مخروطی با شیب ملایمی به دیواره لوله یا اتصالات مربوطه جوش میگردند. این نافی به ظاهرساده مخروطی شکل نسبتا بلند، موجب استحکام و تقویت کارایی فلنج در کاربردهای متعدد درگیر با فشارهای بالا، درجه دما های زیر صفر ویا حرارت های بالا میباشد. تغییر شکل ملایم ضخامت فلنج و انطباق این ضخامت با دیواره های لوله یا اتصالات ، متاثراز وجود همین نافی مخروطی شکل میباشد که در شرایط خمش های تکراری حاصل ازانبساط خط و نیرو های ناپایدار دیگر، بی نهایت سودمند است.

داخل قسمت مخروطی شکل این فلنج ها طوری ماشینکاری می شوند که با قطر داخلی لوله یا اتصالات دیگرهم اندازه بوده و بصورت کاملا منطبق و بنحوی جفت شوند که در محل جوشکاری لبه فلنج با لوله هیچگونه برآمدگی و مانعی برای عبور جریان ایجاد نشود؛ این عمل از برخورد سیال با برآمدگی های احتمالی ناشی از جوشکاری و تلاطم جریان سیال جلوگیری نموده و باعث کاهش سایش و خوردگی داخل خطوط لوله میگردد. نافی مخروطی شکل فلنج ها گذشته از عمل توزیع تنش های موجود باقیمانده در خط لوله ، امور مربوط به آزمون های رادیوگرافی برای کشف و ردیابی ترک ها را نیز تسهیل می کنند. این نوع فلنج ها بوسیله یک جوش پرقدرت تمام نفوذی V شکل به لوله و یا اتصالات جوش داده می شوند.

مشخصاتی که باید روی فلنج نصب گردد:

۱-نام تجاری تولید کننده فلنج

۲-سایز اسمی لوله(قطر خارجی لوله که فلنج به آن جوش داده خواهد شد)

۳-مقدار فشار قابل تحمل توسط فلنج (به آن کلاس فلنج هم گفته می شود)

۴-شکل سطح فلنج(شکل سطح فلنج مهمترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج می باشد)

۵-سوراخها(گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می گردد)

۶-مواد تشکیل دهنده فلنج(مطابق استاندارد ASTM این عدد بیان کننده مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه فلنج می باشد .)

۷-شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج کلاس فلنجها

فلنج هایی که در خطوط لوله با جوش لب به لب به کار می روند:

۱- Weld Neck Flanges نوع معمولی و بلند

۲-Slip-on Flanges

۳-Reducing Flanges

۴-Increaser Flanges

۵-Lap-Joint Flanges,Van Stone

انواع فلنج

۱-فلنج با سطح ساده (FLAT FACE) :

در این نوع از فلنجها سطح یک فلنج که باید در مقابل سطح فلنج دیگر قرار گیرد صاف می باشد . معمولا فلنجهای چدنی و یا فولادی که در فشارهای کم کاربرد دارند از این نوع ساخته می شوند.

۲- فلنج با سطح برجسته (Raised face) :

در این نوع فلنجها سطح فلنج که درمقابل فلنج دیگر قرارگرفته و برفلنج پلی اتیلن روی آن لایی قرار داده می شود نسبت به سطح کلی فلنج برجسته تر ساخته می شود . بر اساس استاندارد مقدار برجستگی درتمام اندازه ها برای کلاسهای ۱۵۰و ۳۰۰ برابر ۱٫۶ mm وکلاسهای بالاتر برابر ۶٫۴ mm می باشد. در قسمت برجستگی ممکن است سطح کاملا صیقلی (smooth finish) و یا دارای شیار (serrated finish) باشد و این شیارها یابصورت هم مرکز و یا حلزونی می باشد که روش ساخت آن در استاندارد (mss-sp-6) مشخص گردیده است (معمولا عمق شیارها ۰٫۴mm وفاصله آن از هم ۰٫۸ mm می باشد)

۳-فلنج نر و ماده (Male & Female) :

صفحه این نوع فلنجها که بصورت جفت وجود دارد یکی دارای برامدگی (به ارتفاع ۶٫۴mm ) و دیگری تو رفتگی (به عمق ۵ mm) می باشد.

۴- فلنج با صفحه دارای زبانه و شیاردار (Tongue & Groove facing) :

این نوع فلنج نیز بصورت جفت وجود دارد و همانند فلنج نر و ماده بوده با این تفاوت که قطر داخلی زبانه و شیار تا سوراخ فلنج (مسیر جریان) ادامه ندارد و بنابراین لایی (gasket) را روی قطر داخلی و خارجی خود نگه می دارد و همین باعث می شود لایی (gasket) از خوردگی و فرسودگی محفوظ بماند.

ساختمان زبانه و شیار مینیمم سطح لایی نوع مسطح را ایجاب می کند و بنابراین تحت فشار پیچها کمترین بار و ماکزیمم راندمان اتصالی (joint efficiency) ممکنه برای لائیهای مسطح را خواهد داشت. دراین نوع اتصال میزان برامدگی زبانه ۶٫۴mm و میزان عمق شیار برابر ۵mm می باشد. فلنج پلی اتیلن دارای یک گردن مخروطی است که شعاع این گردن در انتها با قطر لوله برابر و به آن جوش می شود. وجود این گردن باعث تقویت تحمل فلنج میگردد.

این نوع فلنج برای تحمل فشارهای مختلف و دماهای نرمال آب و همچنین بارهای نوسانی و ارتعاشی مناسب جهت اتصال لوله های پلی اتیلن در سیستم های آبیاری بارانی و قطره ای و کشاورزی است. پلی اتیلن یا پلی اتن یکی از ساده‌ترین و ارزانترین پلیمرها است. پلی اتیلن جامدی مومی و غیر فعال است. این ماده از پلیمریزاسیون اتیلن بدست می آید و بطور خلاصه بصورت PE نشان داده میشود.

مولکول اتیلن دارای یک بند دو گانه C=C است. در فرایند پلیمریزاسیون بند دو گانه هر یک از مونومرها شکسته شده و بجای آن پیوند ساده‌ای بین اتمهای کربن مونومرها ایجاد میشود و محصول ایجاد شده یک درشت مولکول است.

فشار نامی در فلنج پلی اتیلن : SDR7.4/PN25 SDR9/PN20 SDR11/PN16 SDR17/PN10 SDR22/PN6

۲۵mm to 630 mm سایز نامی در فلنج پلی اتیلن: فلنج پلی اتیلن در دو نوع جوشی و پیچی ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *