مطالب

انواع لوله استیل و کاربرد آن

لوله استیل

انواع لوله استیل و کاربرد آن

لوله استنلس استیل به علت داشتن مقاومت به خوردگی عالی یکی از پر کاربردترین لوله های مهندسی می باشند.کاربرد لوله استیل بسیار است و مقاومت این لوله به علت وجود مقدار قابل توجهی کروم  می باشد.

مقدار کم کروم مثلا ۵% مقاومت به خوردگی آهن را افزایش می دهد اما برای رسیدن به لوله زنگ نزن حداقل ۱۲% کروم لازم است.

لوله چیست و انواع آن

لوله تیوب خالی است که برای انتقال محصولات و همچنین فشار به کار می رود. محصولات عبارتند از سیال، گاز فاضلاب، پودرها‍‌، دانه های ریز و یا خیلی ریز و یا خیلی چیزهای دیگر.

فشار نیز قدرت هیدرولیکی است ما معمولا هنگامی به تیوب لوله اتلاق می کنیم که برای خطوط لوله بکار می رود. اما این تعریف به طور کلی هر چیزی را برای کاربرد مشابه با آنچه گفته شد در بر می گیرد.

 1. لوله استیل
 2. لوله درزدار
 3. لوله مانیسمان
 4. لوله گالوانیزه
 5. لوله داربست
 6. لوله جدارچاهی

لوله استیل

لوله استیل همان طور که از اسم آن مشخص است، از جنس استیل می باشد و ویژگی های این آلیاژ را داراست. لوله صنایع مختلف کاربرد دارد و استفاده از این نوع لوله باعث سهولت در انتقال انواع تولیدات شده است. در ادامه به بررسی ساختار لوله استیل، ویژگی و مزیت های لوله استیل و موارد استفاده لوله استیل می پردازیم.

لوله استنلس استیل به علت داشتن مقاومت به خوردگی عالی یکی از پر کاربردترین لوله های مهندسی می باشند.این مقاومت  به علت وجود مقدار قابل توجهی کروم  می باشد.

مقدار کم کروم مثلا ۵% مقاومت به خوردگی آهن را افزایش می دهد اما برای رسیدن به لوله زنگ نزن حداقل ۱۲% کروم لازم است. در جوامع بشری با افزایش جمعیت و به وجود آمدن جوامع مختلف بشری در نقاط مختلف کره زمین، و نیاز به دسترسی افراد به انواع تولیدات، مساله ای را در صنعت و زندگی بشر ایجاد کرد برای انتقال مادام منابع و تولیدات بشری.

ساخت لوله این مشکل را حل کرد و پاسخ مناسبی برای نیاز بشریت بود. روز به روز در ساخت آن از متریال های جدید تر با کارایی بهتر استفاده شد. لوله استیل و لوله استنلس استیل متداول در صنعت می باشد که به طور کامل به بررسی و معرفی این دو لوله می پردازیم.

انواع لوله استیل

 • لوله استیل بدون درز از استیل ۳۰۰ ساخته شده است و انواع لوله ۳۰۴، ۳۱۶، ۳۲۱، ۳۱۰ و لوله دابلکس را شامل می شود
 • لوله استیل درز دار که استیل ۳۰۰ در ساختار آن مورد استفاده است و لوله ۳۰۴ ، ۳۱۶ و لوله دابلکس از انواع آن است.
 • همانطور که از دسته بندی نتیجه می شود، لوله استیل ۳۰۴ ، ۳۱۶ و دابلکس در دو مدل درز دار و بدون درز برای مصرف کنندگان موجود می باشد.

ساختار لوله استیل

وجود استیل در لوله استیل موجب می شود که این لوله در مقابل خوردگی به خوبی مقاوم باشند.علت این موضوع در لوله استیل، وجود کربن در ساختار آلیاژ استیل سازنده لوله می باشد.

کربن ماده ای است که در هنگام ساخت آلیاژ استیل به آهن اضافه می شود و باعث می شود لوله استیل در برابر عوامل محیطی از خود مقاومت خوبی نشان دهد. وجود کربن در این لوله علاوه بر افزایش مقاومت در آن، باعث افزایش سختی نیز می شود، این ویژگی با انعطاف پذیری لوله رابطه عکس دارد.

در نتیجه می توان گفت برای افزایش مقاومت لوله استیل تا جایی می توان مقدار کربن را زیاد کرد که انعطاف پذیری را از بین نبرد و در ساخت لوله خللی وارد نکند و لوله در انواع مختلف و گروه های متفاوتی ساخته شده است و به صورت خاصی نام گذاری شده است.

نام گذاری و کاربرد 

در باره نام گذاری لوله استیل می توان گفت که یک گروه متخصص در آمریکا وجود دارد به نام (AISI ) وجود دارد که برای بار اول به گروه بندی و انتخاب نام برای انواع استیل و استنلس استیل گرفت و در نتیجه لوله با توجه به استیل گروهی که از آن ساخته شده است نام گرفته است. استیل ۳۱۶ ، استیل ۳۰۴ از انواع این نام گذاری می باشد.

لوله های استیل بر اساس ویژگی های استیل ساختاری آن در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، شاید به ندرت پیش بیاید که محیط تشکیل دهنده یک صنعت مورد بررسی قرار بگیرد و در آن جا لوله مشاهده نشود و می توان گفت تا درصد بالایی از این لوله ها ، لوله استیل می باشد.

در سیستم آبرسانی و تصفیه فاضلاب و تصفیه آب این نوع لوله کاربرد دارد. پالایشگاه نفت، گاز و سیستم انتقال گاز و نفت از مواردی است که به وفور لوله استیل در آن کاربرد دارد. در قسمت های مختلف تولیدات دارو و تولید مواد غذایی و در قسمت تولید انواع مواد شیمیایی نیز کاربرد های فراوانی دارد.

لوله استیل نوع ۳۰۴ که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد در این صنایع در قسمت های گرفتن سختی آب و فشرده سازی هوا کاربرد دارد لوله استیل ۳۱۶ نیز در صنایعی که کاربرد دارد در مواردی که بخش نمونه گیری وجود دارد این لوله استیل استفاده می شود. لوله استیل ۳۱۷ در سیستم انتقال آب دریا کاربرد دارد. لوله استیل ۲۰۱ که در برند های هند و چین تولید می شود.این لوله استیل دارای ضخامت های ۰٫۴ میلی متر تولید می شود تا ۲ میلی متر و در شاخه های ۶ متری تولید می شود.

به عنوان مثال لوله صنایع غذایی به صورت زیر کاربرد دارد. این لوله که در صنعت تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد دو نوع است که در دو قسمت مختلف استفاده می شود، یکی از آن ها لوله استیل نوع ۳۰۴ است که از این نوع لوله استیل در قسمت مطلوب کردن آب و فشرده سازی هوا برای تولید مواد غذایی مورد استفاده می گیرد نوع دیگر لوله استیل در قسمت گرفتن نمونه در تولید مواد غذایی کار برد دارد که لوله استیل ۳۱۶ است.

لوله استیل صنایع غذایی

لوله های استیل که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد دارای کروم است.وجود کروم  باعث ایجاد مقاومت خوب در مقابل خوردگی می باشد، مقدار مورد نیاز از کروم که این خاصیت را تامین کند حدود ۵ درصد است. اگر بخواهیم لوله مورد استفاده در صنایع غذایی را در مقابل زنگ زدن مقاوم باشد میزان کروم آن را تا ۱۲ درصد افزایش می دهیم.

افزایش کروم باعث به وجود آمدن یک فرایند جدید در لوله استیل می شود که آن را این گونه شرح می دهیم،اگر لوله در مقابل موادی قرار بگیرد که موجب زنگ زدن لوله  می شود، کروم در گیر واکنش می شود و یک لایه روی لوله تشکیل می دهد که لایه زیر آن را در مقابل زنگ زدن محافظت می کند.

لوله استیل نرده

 این نوع لوله در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد و نوعی وسیله برای دکوراسیون منزل می باشد و در نمای خارجی و داخلی انواع ساختمان ها به عنوان نرده یا حفاظ کاربرد دارد. لوله استیل نرده در انواع مختلف از نظر نوع استیل مورد استفاده در آن تولید می شود

 • لوله استیل نرده ۲۰۱
 • لوله استیل نرده ۲۰۲
 • لوله استیل نرده ۳۰۴

لوله نرده را می توان با ضخامت های ۰٫۴ الی ۲ میلیمتر و سایز های ۱۶ الی ۷۵ تهیه کرد.این لوله در ایران ساخته می شود و نوع چینی و هندی و اروپایی آن نیز موجود می باشد.

لوله استیل درز دار

این مدل در کارخانه جات تولید دارو و مواد غذایی و همچنین مواد شیمیایی کاربرد دارد. لوله استیل درز دار در کشور های تایوان و چین تولید شده و دارای گواهی نامه مخصوص می باشد که به خریدار داده می شود.

این لوله ها به طور معمول در متراژ ۶ متر تولید می شود، اما سایر متراژ های آن نیز موجود می باشد. ضخامت لوله استیل درز دار در اندازه های ۱٫۲ تا ۳۰ بر حسب اینچ وجود دارد و از انواع استیل های ۳۰۴ و ۳۱۶ و ۳۲۱ موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *