ورق

۱۰ نمونه از بهترین کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

۱۰ نمونه از بهترین کارخانه های تولید کننده ورق سیاه کدامند؟

ورق سیاه (ورق گرم) یک محصول استراتژیک در صنعت است که از آن برای ساخت قطعات و وسیله‌های مختلف استفاده می‌کنند. تولید این محصول نقش بسیار مهمی در پیشرفت و توسعه زیربنای یک کشور دارد؛ این مساله سبب شده تا کارخانه‌های مختلفی ورق سیاه را در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید و در اختیار صنایع و مصرف‌کنندگان قرار دهند.

 

 

از آنجایی که هر یک از کارخانه‌ها استانداردها و شرایط خاصی را برای تولید ورق گرم در نظر می‌گیرند آشنایی با آن‌ها کمک می‌کند تا انتخاب مناسبی داشته باشید. در این نوشته از آهن یک تصمیم داریم ۱۰ نمونه از بهترین کارخانه‌های تولید ورق سیاه را معرفی کنیم؛ بنابراین اگر قصد خرید این مقطع فلزی را دارید تا انتها همراه ما باشید.

بهتر است بدانید وجود معادن فلزات در کشور ما باعث شده تا صنعت فولاد رشد بسیار زیادی را تجربه کند. کارخانه‌های تولید ورق سیاه در داخل کشور پابه‌پای کارخانه‌های جهانی در حال حرکت هستند و بخش زیادی از نیازهای صنایع داخلی را پوشش می‌دهند.

معرفی بهترین کارخانه‌های تولید ورق سیاه

کارخانه‌های زیادی در داخل کشور ورق سیاه را با رعایت استانداردهای بین‌المللی تولید می‌کنند. هر کدام از این کارخانه‌ها برای تولید محصولات به سراغ استانداردهای خاصی می‌روند که همین مساله باعث متمایز شدن آن‌ها از یکدیگر می‌شود. در ادامه ۱۰ نمونه از بهترین کارخانه‌های تولید ورق سیاه در ایران را معرفی خواهیم کرد تا با توجه به نیازهای پروژه به سراغ آن‌ها بروید. همه این کارخانه‌ها محصولات باکیفیت تولید می‌کنند و قبل از عرضه به بازار تحت تست‌های مختلف قرار می‌گیرند.

 • کارخانه تولید ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان

فولاد مبارکه اصفهان یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید محصولات فولادی در کشور است. این کارخانه مواد اولیه بیش از ۳ هزار کارخانه و کارگاه را تولید می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به صنایع لوازم خانگی، نفت و گاز، پروفیل، خودروسازی و ساختمان سازی اشاره کرد. در میان انواع محصولاتی که فولاد مبارکه تولید می‌کند ورق سیاه اولین و مهمترین محصول به شمار می‌رود. ورق گرم در این مجموعه با دو استاندارد ST37 و ST52 تولید و با مناسب‌ترین قیمت در اختیار صنایع قرار داده می‌شود.

کیفیت اولویت اصلی کارخانه فولاد مبارکه است و در تولید همه محصولات از استانداردهای روز دنیا استفاده می‌کند. در بازارهای داخلی نیز مقاطع فولادی این مجموعه با کیفیت بالا شناخته می‌شوند. ظرفیت تولید فولاد مبارکه حدود ۱۰ میلیون تن در سال است. علاوه بر ورق سیاه انواع مختلفی از محصولات فولادی در این کارخانه تولید می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به ورق سرد، ورق گالوانیزه، ورق قلع‌اندود، ورق آجدار، ورق برشی و ورق اسیدشویی اشاره کرد.

این کارخانه ورق سیاه را از ضخامت ۱ الی ۱۶ میلیمتر تولید می‌کند؛ البته نوع HB آن در ضخامت‌های زیر ۶ میلمتر نیز تولید می‌شود. عرض ورق‌های تولیدی نیز متنوع بوده و با اندازه‌های ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتی‌متر در دسترس است. همچنین این کارخانه ورق‌های ۸ میلمتر را به صورت سفارشی و با عرض ۱۲۵ سانتی‌متر تولید می‌کند.

“فولاد مبارکه اصفهان، به عنوان برترین کارخانه ورق سیاه در کشور شناخته می شود.”

منبع: اصفهان آهن

 • کارخانه فولاد اکسین اهواز؛ تولید ورق سیاه در ضخامت بالا

دومین مجموعه در لیست ۱۰ کارخانه برتر تولید ورق سیاه، فولاد اکسین اهواز قرار دارد. این کارخانه فعالیت خود را در سال ۱۳۸۸ در ۱۰ کیلومتری اهواز آغاز کرد. فولاد اکسین اهواز انواع ورق‌های فولادی عریض را برای تامین نیازهای صنایع تولید و عرضه می‌کند. بهتر است بدانید فولاد اکسین اولین کارخانه تولید ورق‌های عریض در خاورمیانه است.

ورق‌های سیاه تولید شده توسط این مجموعه ضخامت‌های بالای ۲۰ میلمتر و عرض ۲ متر به بالا دارند. صنایع مختلفی از محصولات فولاد اکسین استفاده می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان صنایع دریایی، پتروشیمی و خودروسازی اشاره کرد.

هدف اصلی کارخانه فولاد اکسین اهواز ساخت ورق سیاه و سایر ورق‌های فولادی تا عرض ۴.۲ متر با ضخامت‌های مختلف است. هر کدام از محصولات این مجموعه مشخصات فنی خاصی دارند که در هنگام خرید باید توجه ویژه‌ای به آن شود. استحکام کششی محصولات فولاد اکسین بعد از انجام عملیات حرارتی می‌توانند تا ۱۲۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع افزایش پیدا کنند. برخی از مهمترین محصولات این کارخانه عبارتند از:

  1. ورق‌های فولادی ساختمان
  2. ورق‌های فولادی مخازن تحت فشار
  3. شیت‌های فولادی خطوط انتقال نفت و گاز
  4. ورق‌های فولادی کشتی‌سازی
  5. ورق‌های فولادی مقاوم در برابر سایش با استحکام بالا

 

فولاد اکسین محصولات خود را به صورت آلیاژی و غیرآلیاژی به ۱۹ کشور جهان صادر می‌کند. همچنین بخش بسیار بزرگی از نیازهای داخلی کشور را نیز تحت پوشش خود قرار داده است.

 

مقاله پیشنهادی جهت مطالعه : انواع روش های برشکاری ورق سیاه چیست؟

 

 • کارخانه فولاد کاویان اهواز

یکی دیگر از بهترین کارخانه‌های تولید ورق سیاه مجموعه فولاد کاویان اهواز است. محصولات این کارخانه به دلیل داشتن کیفیت بالا و قیمت مناسب در بسیاری از کارگاه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. فولاد کاویان اولین کارخانه در ایران است که ورق ضخیم را تولید کرد. این مجموعه از زمان تاسیس تا به امروز استفاده از دانش متخصصان را در اولویت قرار داده تا محصولات باکیفیت را تولید کند.

کارخانه فولاد کاویان محصولات متنوعی را تولید می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به ورق سیاه و اسلب نازک اشاره کرد. انواع ورق در این کارخانه با استانداردهای ST37، ST33، ST44 و ST52 در ضخامت‌های ۸ الی ۴۰ میلمتر و با عرض‌های ۶۰ الی ۱۵۰ سانتی‌متر تولید می‌شود. عرض محصولات تولید شده نیز از ۱۲۵ الی ۱۵۰ سانتی‌متر متغیر است. همه محصولات کاویان قبل از عرضه به بازار تحت تست‌ کششی و تست ضربه قرار می‌گیرند تا محصول نهایی برای اجرای پروژه‌ها مناسب باشد.

 • مجتمع فولاد گیلان

مجتمع فولاد گیلان از جمله بزرگترین کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه در ایران است. این مجموعه توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. بهتر است بدانید فولاد گیلان بزرگترین کارخانه نورد در کشور به شمار می‌رود که در مساحت ۶۰ هکتار فعالیت می‌کند. این مجموعه در سال ۲.۵ میلیون تن محصولات نورد گرم یعنی ورق سیاه را تولید و در اختیار صنایع قرار می‌دهد.

ورق سیاه تولید شده در مجتمع فولاد گیلان در ضخامت‌های ۲ الی ۱۷ میلمتر، عرض ۶۰۰ الی ۱۴۲۰ میلمتر و حداکثر وزن کلاف ۲۰ تن تولید می‌شود. بهتر است بدانید این کارخانه مواد اولیه بیش از ۴۰۰۰ شرکت و کارگاه را تامین می‌کند. فولاد گیلان علاوه بر ورق سیاه انواع دیگری از محصولات را نیز تولید می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به ورق سرد، ورق آجدار و ورق گالوانیزه اشاره کرد.

 • کارخانه تولید ورق سیاه ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید ورق سیاه در ایران است. این مجموعه فعالیت خود را در سال ۱۳۴۴ شروع و در سال ۱۳۵۰ به بهره‌برداری رسید. ذوب آهن اصفهان بخش بسیار زیادی از نیازهای داخلی را تامین می‌کند و به‌عنوان بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی شناخته می‌شود.

محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان دارای برند نمادین ESCO هستند؛ این نماد به معنای قابلیت اطمینان و اعتماد در صنعت فولاد شناخته می‌شود؛ بنابراین با اطمینان خاطر بالایی می‌توانید از مقاطع فولادی ذوب آهن اصفهان در پروژه‌ها استفاده کنید.

این مجموعه علاوه بر ورق سیاه محصولات دیگری را نیز تولید می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به تیرآهن، میلگرد، شمش فولاد، ریل قطار، مفتول، نبشی و ناودانی اشاره کرد.

 • شرکت نورد و تولید قطعات فولاد

نورد و تولید قطعات فولاد قدیمی‌ترین کارخانه تولید محصولات فولادی در ایران است که فعالیت خود را در سال ۱۳۴۷ در ۱۷ کیلومتری کرج آغاز کرد. این کارخانه برای تولید محصولات خود از استانداردهای مختلفی استفاده می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به ASE/AMS، ST52 و ST37 اشاره کرد. ظرفیت تولید شرکت نورد و تولید قطعات فولاد در سال حدود ۱۴ هزار تن است.

ورق‌های سیاه تولید شده دارای ضخامت‌های ۸ الی ۲۵ میلمتر و ابعاد آن‌ها ۱۲۵ سانتی‌متر است. این ورق‌ها در صنایع مختلفی همچون تانکرسازی، خودروسازی، کشتی‌سازی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • کارخانه فولاد قائم رازی

در ادامه معرفی ۱۰ نمونه از بهترین کارخانه‌های تولید ورق سیاه نوبت به کارخانه فولاد قائم رازی می‌رسد. این مجموعه فعالیت خود را در سال ۱۳۸۷ و در زمینی به مساحت ۳۷ هزار متر مربع در شهررضا اصفهان آغاز کرد. در این کارخانه انواع مختلفی از محصولات فولادی از جمله ورق سیاه و ورق روغنی با بالاترین کیفیت تولید و عرضه می‌شود. تولید محصولات در کارخانه قائم در دو فاز انجام می‌گیرد که عبارتند از:

  1. فاز اول: این فاز مربوط به تولید ورق نورد سرد است که شامل تولید لوله مانیسمان و پروفیل ، لوله فولادی و دستگاه قیچی برای برش ورق می‌شود. فاز اول این مجموعه در سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرد و ظرفیت آن برابر با ۵۰ هزار تن در سال است.
  2. فاز دوم: فاز دوم در سال ۱۳۹۵ برای تولید ورق‌های گرم و میلگردهای آجدار فعالیت خود را شروع کرد. ظرفیت تولید این بخش حدود ۳۰ هزار تن در سال تخمین زده می‌شود.

خطوط تولید کارخانه فولاد قائم کاملا بروز است و انواع محصولات فولادی به صورت کاملا حرفه‌ای و در شرایط مطلوب تولید می‌شود. ورق سیاه در کارخانه قائم در دو گرید ST37 و ST52 تولید و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. میزان ضخامت ورق‌های سیاه نیز از ۱۰ الی ۱۰۰ میلیمتر متنوع است. ورق سیاه قائم در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به صنعت خودروسازی، تانکرسازی، ساخت مخازن و کشتی‌سازی اشاره کرد.

 • مجتمع فولاد خرم آباد

کارخانه فولاد خرم آباد فعالیت خود را در سال ۱۳۸۱ در استان لرستان و شهر خرم آباد شروع کرد. این مجتمع انواع مختلفی از محصولات فولادی را تولید می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به ورق سیاه، میلگرد، تسمه و شمش فولادی اشاره کرد. ظرفیت تولید مجتمع فولاد خرم آباد در سال حدود ۷۵ هزار تن است. ورق‌های این کارخانه با استانداردهای ST37 و ST52 تولید می‌شوند تا مشتریان نسبت به کیفیت آن‌ها اطمینان داشته باشند.

ورق سیاه تولید شده توسط این کارخانه بدون شیار و برجستگی است و از آن در ساخت سقف‌ها، ستون، دیوارها و سایر بخش‌های ساختمان استفاده می‌شود. ضخامت ورق‌های تولید شده نیز از ۲ الی ۲۰ میلیمتر و عرض آن از ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ میلیمتر متغیر است. قیمت ورق گرم خرم آباد بر اساس کیفیت، گرید فولاد، وزن، سایز و برخی فاکتورهای دیگر تعیین می‌شود. در صورتی که قصد خرید این ورق را دارید با کارشناسان آهن یک تماس بگیرید تا شما را در خصوص قیمت و نحوه خرید راهنمایی کنند.

 • ورق سیاه کارخانه فولاد درخشان اراک

کارخانه فولاد درخشان در سال ۱۳۷۵ و زیر نظر مجتمع فولاد مبارکه اصفهان در شهر اراک فعالیت خود را آغاز کرد. این کارخانه در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به طراحی و ساخت واحدهای تولید محصولات فولادی و خدمات شکل‌دهی ورق‌های گالوانیزه برای صنایع مختلف اشاره کرد. کارخانه فولاد درخشان با بهره‌گیری از پرسنل حرفه‌ای و ابزارهای مدرن بخش بسیار بزرگی از نیازهای صنایع را تامین می‌کند.

این کارخانه محصولات متنوعی را تولید می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورق سیاه
  • ورق فولادی ذوزنقه‌ای
  • ورق فرم سفالی
  • ورق شادولاین
  • تسمه و نواربری
  • تولید پروفیل

همه مراحل تولید در کارخانه فولاد درخشان اراک تحت نظارت متخصصان مربوط انجام می‌شود تا محصولات نهایی با بالاترین کیفیت در اختیار مشتریان قرار داده شود. ماشین‌های گیوتین سه متری، دستگاه‌های خم‌کاری، قیچی‌های مخصوص برش ورق سیاه در ابعاد دلخواه، دستگاه‌های فرمینگ و پرس بخشی از تجهیزات حرفه‌ای این کارخانه به شمار می‌روند. ISO 9001:2015، ISO 45001:2018 و ISO 3834 برخی از گواهینامه‌های کسب شده توسط این واحد تولیدی هستند.

در حالت کلی می‌توان فعالیت‌های کارخانه فولاد درخشان اراک را به موارد زیر خلاصه کرد.

  1. فروش انواع ورق گرم و ورق سرد به صورت کلاف یا شیت
  2. عرضه ورق‌های گالوانیزه رنگی در اشکال مختلف از جمله ذوزنقه‌ای، شادولاین و سینوسی
  3. عرضه ورق قلع اندود
  4. تبدیل کلاف گرم با ضخامت ۱۶ میلیمتر به ورق
  5. تبدیل کلاف سرد با ضخامت ۰.۳ الی ۲.۹۹ به ورق
 • کارخانه تولید ورق سیاه فولاد سبا

مجتمع فولاد سبا یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید ورق فولادی ضدزنگ در کشور است که فعالیت خود را در سال ۱۳۸۱ و تحت نظارت شرکت فولاد مبارکه آغاز کرد. ظرفیت تولید ورق سیاه کارخانه سبا در سال حدود ۷۰۰ هزار تن است. کیفیت ورق‌های سیاه سبا بسیار بالا بوده و بخشی از نیازهای صنایع را تامین می‌کند. این مجتمع علاوه بر واحد ورق سیاه دارای واحدهای ریخته‌گری، تختال نازک و فولادسازی نیز است.

فولاد سبا تختال‌های نازک را با ضخامت حداکثر ۵۰ میلمتر با کمک تجهیزات متالوژی ثانویه شامل L.F و V.O.D تولید می‌کند؛ این در حالی است که در روش معمول کارخانه‌ها می‌توانند تختال را با ضخامت ۲۰۰ میلمتر تولید کنند. کارخانه سبا محصولات متنوعی را تولید می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ورق ضد زنگ فریتی با گرید ۴۰۹
  • ورق سیاه
  • ورق کششی و کششی عمیق

قابلیت جوشکاری بالا، امکان استفاده در صنایع مختلف، قابلیت کششی مناسب، قیمت مقرون به صرفه و بررسی کیفیت از جمله ویژگی‌های ورق سیاه کارخانه فولاد سبا به شمار می‌روند.

ورق‌های سیاه تولید شده توسط این مجتمع دارای ضخامت ۲ الی ۱۵ میلمتر و ابعاد ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ میلمتر هستند. بهتر است بدانید تولید ورق سیاه به روش ریخته‌گری پیوسته تختال نازک مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  1. کاهش میزان مصرف انرژی تا ۵۰ درصد
  2. کاهش هزینه تولید تا ۲۰ درصد
  3. کاهش هزینه سرمایه‌گذاری تا حدود ۳۰ درصد
  4. امکان تبدیل فولاد مذاب به ورق فولادی در کمتر از ۳۰ دقیقه

چرا کارخانه‌های تولید ورق سیاه اهمیت دارند؟

ورق سیاه یک محصول بسیار مهم و حیاتی برای صنایع کشور است که از آن به‌عنوان مواد اولیه برای تولید قطعات مختلف استفاده می‌کنند. این مقطع فلزی کاربرد گسترده‌ای دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت چرخ‌ها و رینگ‌ها، ساخت گاردریل، ساخت تجهیزات کشتی، ساخت تجهیزات کشاورزی و ساخت تجهیزات صنایع پتروشیمی و نفت و گاز اشاره کرد. تقریبا می‌توان گفت در همه صنایع کشور از صنایع کوچک گرفته تا صنایع بزرگ به نوعی از ورق سیاه استفاده می‌کنند.

کاربرد گسترده ورق سیاه باعث شده تا تولید آن از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار باشد. در صورتی که تولید این ورق در داخل کشور با کمبود مواجه شود بسیاری از صنایع نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ به همین دلیل است که کارخانه‌های ورق سیاه اهمیت دارند و وجود آن‌ها برای حیات صنایع لازم و ضروری است.

کدام کارخانه بهترین ورق سیاه را تولید می‌کند؟

کارخانه‌هایی که در بالا معرفی کردیم جزو بهترین‌ها به شمار می‌روند که در کنار استفاده از تجهیزات مدرن دارای پرسنل بسیار توانمند هستند. هر کدام از این کارخانه‌ها با توجه به نیاز صنایع انواع مختلفی از ورق‌های فولادی را تولید می‌کنند تا پاسخگوی نیازهای آن‌ها باشند. به طور قطع نمی‌توان گفت کدام یک بهترین کارخانه تولید ورق سیاه است؛ چرا که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند.

این شما هستید که در هنگام خرید ورق سیاه باید مشخص کنید به دنبال چه ویژگی‌هایی هستید؛ آیا می‌خواهید قیمت مناسبی داشته باشد یا به دنبال خرید ورق با ضخامت و سایز بالا هستید یا می‌خواهید برش ابعادی دقیقی داشته باشد؟

شما باید با توجه به نیازهایی که دارید به سراغ کارخانه مناسب بروید. در صورتی که قصد خرید این محصول را دارید توصیه می‌کنیم جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان آهن یک در تماس باشید.

جمع‌ بندی در رابطه با ۱۰ نمونه از بهترین کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

در این نوشته سعی کردیم ۱۰ نمونه از برترین کارخانه‌های تولید ورق سیاه در ایران را معرفی کنیم. علاوه بر موارد بالا کارخانه‌های دیگری هم در سطح کشور اقدام به تولید ورق گرم و عرضه آن می‌کنند. قبل از اینکه بخواهید نسبت به خرید ورق سیاه اقدام کنید مهمترین کاری که باید انجام دهید مشخص کردن نیازهای پروژه و ویژگی‌های ورق مورد نظر است.

بعد از آن می‌توانید به سراغ کارخانه مناسب رفته و خرید خود را نهایی کنید. در آهن یک محصولات این کارخانه‌ها با مناسب‌ترین قیمت در اختیار مشتریان قرار داده می‌شود. برای خرید ضخامت‌ها و سایزهای مختلف ورق سیاه کافی است به صفحه مربوطه در سایت آهن یک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *