ورق

دلیل نامگذاری ورق سیاه چیست؟ 

نحوه نامگذاری ورق سیاه

ساخت ورق سیاه را به واسطه تولید با نورد گرم امروزه می شناسند که در دمایی حدودا بالاتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت تولید آن انجام می پذیرد.به نظر شما دلیل نامگذاری ورق سیاه چیست؟

نام دیگر این محصول فولادی، ورق نورد گرم است. در مورد علت نامگذاری این ورق به خاطر ذوب شدن اجزای تشکیل دهنده آن است که شما در دمای بالا برای این ورق باید در نظر داشته باشید. بدین ترتیب در پایان ورق کاملا مات و تیره رنگ مشاهده می‌شود که در مورد ورق نورد گرم، شما این ورق را می توانید یک ورق محکم، با دوام و همراه با سطح کمی از کربن مورد استفاده قرار دهید. این نکته را به خاطر بسپارید که به همین دلیل است که شما می توانید ورقه‌های سیاه را در اشکال گوناگون و متفاوت خریداری کنید. مهمتر از همه قابلیت خم و همچنین رول کردن ورق سیاه است.

 

 

ورق سیاه یا ورق نورد گرم

ورق نورد گرم نام دیگر ورق سیاه است

ورق سیاه چه ویژگی و خواصی دارد؟

در مورد خواص مکانیکی که در ساخت ورق سیاه به آن توجه می شود شما باید به این نکته توجه داشته باشید که استحکام بالای کششی از جمله فواید عالی و مطمئن این ورق کاربردی محسوب می شود که صددرصد می‌تواند برای ورق نورد گرم یک مزیت مناسب به حساب آید. به هیچ وجه شما نباید ویژگی های خاص ورق را مانند قابلیت شکل پذیری فوق العاده ای که دارد را از یاد ببرید. به این دلیل که امروزه از ورق سیاه شما به سادگی می توانید به صورت رول و شیت استفاده کنید.  اینگونه است که خرید با یک بسته بندی عالی بسیار آسان انجام می پذیرد. با توجه به شکل پذیری جوشکاری خوبی که این ورق فولادی دارد، باید این نکته را به خاطر بسپارید که در برابر خوردگی نیز مقاومت عالی و استحکام ویژه خود را حفظ می کند تا شما به بهترین شکل ممکن قابلیت جوشکاری را برای کاربردهای متفاوت در نظر داشته باشید. به همین دلیل است که ساخت ورق سیاه تا این هر مورد توجه قرار گرفته است.

ویژگی ها و خواص ورق سیاه چیست

ویژگی ها و خواص ورق سیاه چیست

ساخت ورق سیاه با نورد گرم چه مزیتی دارد؟

تولید این ورق فولادی با روش هایی مانند نورد گرم به خاطر مقاومت، استحکام کششی و… فوق‌العاده بالایی که دارد باعث می شود تا شما برای ساخت و ساز بتوانید از این روش باکیفیت به راحتی استفاده کنید مهمتر از همه امروز حتی برای ساخت بدنه کامیون نیز از این ورق کاربردی استفاده می کنند. البته علاوه بر بدنه کامیون ساخت لوله و تیوب نیز با این ورق می تواند به شکل اصولی مورد توجه و کاربرد قرار گیرد. البته اگر توجه داشته باشید بسیاری از مسیرهای ریلی نیز با ورق سیاه کارایی خود را نشان می دهند؛ چرا که ماشین آلات و قطعات اصلی خود را با ساخت ورق سیاه تامین می کنند و اینگونه است که علاوه بر ماشین آلات راه آهن برای ساخت مخازن، کشتی سازی و بسیاری از وسایل و تجهیزات کشاورزی نیز کاربرد ویژه خود را به نمایش می‌گذارد.

مزیت ساخت ورق سیاه با نورد گرم

مزیت ساخت ورق سیاه با نورد گرم

نورد گرم چیست؟

نورد گرم امروزه یکی از قابل قبول ترین روش های تولید محصولات فلزی محسوب می شود که عمدتا به واسطه غلطک شمش را به ورق های بسیار باریک می توان تبدیل کرد. در نورد گرم بین دو غلتک که البته فاصله بسیار کمی دارد فلز را قرار می دهند و به خاطر چرخش غلطک ضخامت کمی به وجود می آید. فلز می تواند طول خود را افزایش و ضخامت کمتری را ایجاد کند که البته اصطکاک بین غلتک و سطح فلز از جمله عوامل مهم در کم کردن ضخامت فلز در روش نورد گرم است. البته در نورد گرم نکته ای که بسیار حائز اهمیت است توجه به این مسئله است که کنترل دما را به هیچ عنوان نباید نادیده گرفت؛ چراکه دمای فلز باید به شکل یکنواخت در یک حد معین افزایش پیدا کند و اگر دما نتواند در مدت زمان طولانی قطعه را گرم نگه دارد نمی‌توان در پایان نتیجه قابل قبولی را انتظار داشت.

اجزای تشکیل دهنده نورد گرم چه کاربردی دارند؟

معمولا از جمله تجهیزاتی که در نورد گرم برای ساخت ورق سیاه مورد استفاده قرار می گیرد کوره پیش گرم است که برای گرم کردن قطعه از این کوره استفاده می شود؛ چرا که شمش را درون کوره قرار می دهند و تا رسیدن دمای لازم خارج نمی کنند. اجکتور برای خارج کردن شمش مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای جدا کردن پوسته های به وجود آمده از ریخته گری از پوسته زا استفاده می کنند.

دستگاه های ضخامت سنج برای اندازه گیری ضخامت ورق گزینه مناسبی است و از قیچی نیز برای برش اول و آخر ورق و اندازه مشخص آن استفاده می‌کنند و البته برای بسته بندی ورق بعد از ساخت ورق سیاه نیز از ابزار خاصی استفاده می کنند. شما با توجه به تابکاری نورد گرم می توانید عملیات حرارت را در یک پروسه عالی با دمای لازم در نظر بگیرید.

انواع ورق سیاه را می شناسید؟

در زمان ساخت ورق سیاه اصولا می توان از ورق نورد گرم معمولی و ورق نورد گرم صنعتی استفاده نمود که ورق فولادی معمولی را شما امروزه برای صنعت های گوناگون مانند ساخت و ساز و البته برای ساخت سوله مورد استفاده قرار دهید.. اینچنین مشخص می شود که دلیل نامگذاری ورق سیاه چیست ؟

اما ورق سیاه صنعتی به واسطه استاندارد خاصی که دارد، برای پروژه های پتروشیمی و یا حتی ساخت مخازن می توان مورد استفاده قرار داد.فرایند ساخت ورق سیاه به گونه‌ای است که شما می‌توانید به صورت رول و شیت از آن استفاده کنید که شیت خام را در اندازه های ۱۵ میل مورد استفاده قرار می دهند.در مورد تشخیص ورق سیاه شما می توانید آن را با گوشه و لبه های گرد مشاهده کنید که این گرد بودن به خاطر جمع شدگی ورق در زمان ساخت حاصل می شود که البته ورق را به این دلیل که در دمای بالا تولید می‌کنند رنگ آن به راحتی می‌توانند به واسطه مات شدن یک تشخیص عالی به حساب آورد.نسبت به ورق روغنی شما پردازش بسیار کمتری را می‌توانید در نظر بگیرید و به همین خاطر است که ساخت ورق سیاه از جمله تولیدات بسیار کم هزینه برآورد می شود.

سخن پایانی در رابطه با ساخت ورق گرم

ما در این مقاله درمورد ساخت ورق سیاه و  دلیل نامگذاری ورق سیاه چیست ؟ با شما صحبت کردیم؛ چرا که این ورق را به خاطر ساخت آسان و کم هزینه آن بسیار مورد استفاده قرار می دهند. قیمت ورق نورد گرم از جمله دلایلی است که امروزه توانسته به بهترین شکل ممکن خود را به یکی از پرفروش‌ترین ورق ها تبدیل کند. البته اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون به صورت شیت و رول نیز می تواند در بسته‌بندی‌های متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. شما برای ساخت بدنه کامیون و همچنین ساخت و ساز قادر هستید از این ورق فولادی استفاده کنید و همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد به خاطر وجود نورد گرم حتی برای ساخت قطعات ماشین آلات راه آهن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *