نبشی

انواع نبشی

انواع نبشی

انواع نبشی کدامند؟

نبشی  یکی از مهمترین مقاطع فولادی می باشد که آن را به دو صورت ترکیبی و واحد در انواع پروژه های عمرانی، ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین ویژگی های انواع نبشی چیست؟در حقیقت یک پروفیل می باشد که دو ضلع عمود بر یکدیگر سطح مقطع آن را تشکیل می دهند. خوب است بدانید که این محصول از نظر شیوه ساخت در دو گروه دسته پرسی و فابریک قرار می گیرد.

برای تهیه و تولید انواع مختلف آن از ورق هایی استفاده می گردد که دارای طول شش متر هستند. نوع پرسی آن درپردازنده پرس کردن، اعمال فشار و فرم دهی بوده و از نظر ساختار کیفیت بسیار بالایی دارد. نوع فابریک به طور مستقیم در خط تولید شکل قرار داده خواهد شد و فرآیند فرم دهی و پرس کردن بر روی این نوع صورت نمی گیرد. در ادامه مهمترین ویژگی ها و انواع نبشی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

انواع نبشی

انواع نبشی چیست؟

نبشی های پرسی چه نوع نبشی هایی هستند؟

همانطور که اشاره کردیم نبشی یک مقطع فولادی کاربردی و مهم می باشد که در دو نوع تولید می شود. در این بخش انواع مختلف آن را معرفی می کنیم. نوع پرسی پروفیل هایی هستند که با استفاده از ورق آهن تولید و ساخته می شوند. نحوه تولید آنها به ناودانی پرسی شباهت بسیار زیادی دارد. به این صورت که ورق نواربری شده از یک خط تولید عبور خواهند داد و سپس فرم دهی سرد صورت می گیرد.

تولید کنندگان در این پروفیل، تا آنجایی که امکان داخلی ۹۰ درجه را  برای زاوایه درونی آن، لحاظ می کنند.. نوع پرسی به طور معمول دارای بال برابر و جنس فولاد ساختمانی می باشند. در بخش های بعدی در مورد انواع نبشی ها با بال مساوی و بال غیرمساوی توضیح می دهیم.

نبشی های فابریک چه مشخصاتی دارند؟

نبشی فابریک نیز به عنوان یکی دیگر از انواع نبشی ها به شمار می آید که هنگام تولید کردن آنها عملیات نورد گرم را اجرا خواهند کرد. به نظر شما مهمترین ویژگی های انواع نبشی چیست؟

در مورد نحوه تولید آن نیز باید بگوییم که به وسیله فرم دهی و شکل دادن اسلب های داغ توسط تولید کنندگان ساخته می شود. همین موضوع باعث می شود تا در مقایسه نمونه های پرسی از خواص مکانیکی بسیار متفاوت برخوردار باشد. لازم به ذکر است که در مدل فابریک کارهایی از جمله برشکاری، سوراخ کاری و خم نبشی ها را می توان به راحتی و بدون هیچ گونه مشکل انجام داد. به همین جهت، درآوردن مدل فابریک به اشکال متنوع امکان پذیر می باشد و می توان آن را در موارد گوناگون  مورد استفاده قرار داد. به طور کلی می توان گفت که در حال حاضر این محصول کاربردهای بسیار زیادی دارد.

مهمترین ویژگی های نبشی

مهمترین ویژگی های نبشی در سایت آهن یک

 

 نبشی ها از نظر شکل ظاهری به چند گروه تقسیم می شوند؟

نبشی از جمله مصالح ساختمانی می باشد که کاربردهای آن در ساخت و ساز بسیار زیاد است. آن را یا به صورت مرکب با سایر مصالح برای ساختن قاب ها و سازه های فلزی و یا به شکل جداگانه در ساختمان سازی در پروژه های عمرانی و صنعتی به کار می گیرند. انواع مختلف آن از نظر شکل ظاهری به دو گروه بال برابر و بال نابرابر تقسیم خواهند شد. لازم به ذکر است که این تقسیم بندی براساس بال ها و اضلاع آن انجام گرفته است.

قبل از بررسی ویژگی های هر یک از آنها، باید بدانید که در نقشه های مهندسی، برای نشان دادن نبشی ها از حرف انگلیسی L استفاده می شود. پس از این حرف، یک و یا چند رقم نیز قرار می گیرد. ارقام سایز و نوع کالا را تعیین می کنند.

مهمترین ویژگی های نبشی چیست؟

مهمترین ویژگی های نبشی چیست؟

نبشی های بال برابر و نابرابر چه ویژگی هایی دارند؟

نبشی با بال برابر پروفیلی می باشد که هر دو بال آن دارای سایز مساوی هستند. در نقشه های مهندسی، برای اینکه نشان دهند که از این پروفیل استفاده شده است در قسمت جلویی حرف L تنها یک رقم را می نویسند. این رقم به هر دو بالی مربوط می شود که با یکدیگر برابر می باشند. برای مثال، L300 به این معنا است که آن دارای بال های برابر با اندازه ۳۰۰ میلی متر می باشد.

در حالی که پروفیل های بال نابرابر، دو بال هم اندازه ندارند و از نظر طول با یکدیگر متفاوت هستند. آن را بیشتر در مواردی مورد استفاده قرار می دهند که نمی توان مدل های با بال برابر را به کار برد. به منظور نمایش دادن آن در نقشه ها، به همراه حرف  L دو رقم نوشته خواهد شد که بال های نامساوی را نشان می دهند.. همچنین برای نامگذاری کردن آن یک رقم دیگر را نیز می نویسند که نشان دهنده ضخامتش می باشد.

 

نبشی که به آن آهن زاویه یا میله زاویه فولاد نیز گفته می شود، اساساً توسط فولاد کربنی نورد گرم یا فولاد کم آلیاژ با استحکام بالا تولید می شود.


 

در چه جاهایی از  انواع نبشی ها استفاده می شود؟

انواع نبشی های مختلف دارای کاربردهای فروانی می باشند. اما، باید بدانید که توانسته در فعالیت های ساختمانی جایگاه خاصی را به خود اختصاص دهد. نبشی کشی ساختمان یکی از کابردهای مهم آن به حساب می آید. هدف از انجام این کار، مهار کردن دیوارهای سفالی و دیوارهای بتن آرمه می باشد. علاوه براین، در چهارچوب های ساده در و پنجره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اینکه تیرآهن به بیم ها در ساختمان متصل شود از آنها استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربردهای نبشی ها این است که برای ساختن ستون ها و خرپاهای مورد استفاده در اسکلت فلزی به کار گرفته می شوند. باید گفته شود که آنها فقط در ساختمان سازی کاربرد ندارند. پایه برای تجهیزات ترافیکی را هم با استفاده از آن می سازند. تعداد زیادی از قفسه های آهنی به وسیله نبشی ها تولید و ساخته می شوند. جالب است بدانید که ساپورت گذاری لوله در نیروگاه ها، پتروشیمی ها، خطوط لوله و غیره با استفاده از این محصول انجام می شود.

مهمترین ویژگی های نبشی چیست؟

مهمترین ویژگی های نبشی چیست؟

سخن پایانی در رابطه با انواع نبشی

در این مطلب سعی کردیم شما را با نبشی و انواع نبشی آشنا کنیم.همانطور که ذکر کردیم، یک پروفیل بسیار مهم و کاربردی در صنعت می باشد که در دو گروه پرسی و فابریک قرار می گیرد. انواع  آن را با استفاده از حرف انگلیسی L در کلیه پروژه ها به نمایش می گذارند.. همچنین گفتیم که به وسیله دو ضلع به وجود آمده که بر یکدیگر عمود هستند.

به عبارتی دیگر می توان گفت که مقطع های نبشی دارای دو ضلع عمود بر هم می باشند. در صورتی که اضلاع آن دارای طول یکسان باشند به آن نبشی های با بال برابر یا مساوی گفته می شود. اما، در صورت یکسان نبودن طول دو ضلع جزء مدل های با بال نابرابر یا غیرمساوی به حساب می آیند. نکته دیگری که باید ذکر کنیم این است که در جنس های بسیار متنوعی از جمله پلاستیک، آلومینیوم، استیلنس استیل و غیره تولید و ساخته می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *