مطالب

مقایسه لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن

لوله مانیسمان و لوله بدون درز

وقتی در حال برنامه ریزی برای لوله کشی خانه خود هستید، لازم است انواع گوناگون لوله ها را برای کار خود ارزیابی کنید. لوله فولادی و لوله برنجی جزو انتخاب های شما هستند اما بیشتر افراد لوله گالوانیزه آب استفاده می کنند همچنین لوله پلی اتیلن نیز روش جدید و رو به رشد در کار لوله کشی ساختمان است.

اما لوله پلی اتیلن آب شرب معایبی دارد مثل جذب آلودگی شیمیایی موجود در آب که باعث مزه دار شدن آب می شود بر اساس اخبار مهندسی و شیمایی تمام انواع مواد تشکیل دهنده­ی لوله می توانند به آب آشامیدنی طعم و بو بدهند که با شستن سیستم کمتر می گردد.

انواع لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن می تواند از PVC (پلی وینیل کلراید)، CPVC (پی وس سی کلر زده)، PEX (پلی آتلین cross linked) ساخته شده باشند. به طور کلی لوله های پلاستیکی، فرسایش نمی یابد و زنگ نمی زند بریدن و وصل کردن آن ها آسان است و نیاز به جوشکاری ندارد.

لوله PVC

لوله PVC یک انتخاب کم هزینه و خوب برای طرح های بسیاری از لوله کشی  ها است. نصب آن آسان است و دربردارنده­ی روش های گوناگونی برای اتصال است مثل با گیره بستن، اتصال میکانیکی و جوشکاری به وسیله حلالها. لوله PVC در خارج از ساختمان می تواند در زیر خاک قرار گیرد گرچه برای جلوگیری از له شدگی آن نیاز به توجه هنگام قرار گیری در زیر خاک دارد مهمترین مانع استفاده از لوله های PVC این است که نمی تواند دمای بالا را تحمل کند. این بدین معناست که شما نمی توانید از آن برای خط لوله های آب داغ استفاده کنید و به دلیل امکان کاهش شدید گرمای پلاستیک مناسب خط لوله های آب آشامیدنی هم نیست. به همین دلیل بیشتر از این لوله برای فاضلاب ساختمان ها استفاده می شود و بیشتر به آن لوله PVC فاضلابی می گویند.

 

لوله CPVC

لوله CPVC تمام مزیت های لوله های PVC را دارند به علاوه­ی کلرین اضافه شده که به آن در مقابل گرما مقاومت بیشتری می دهد. همچنین برای آب آشامیدنی استفاده می گردد، قابل انعطاف است، در مقابل آتش مقاوم است، و به خوبی عایق شده است تا مانع از دست رفتن انرژی هم برای آب های داغ و هم برای آب های سرد گردد.

لوله پیکس ( PEX)

لوله پکس ( PEX) در برابر گرمای بالا مقاوم است و معمولا برای سیستم های گرمایشی آب های خیلی داغ و خط لوله های آب آشامیدنی استفاده می گردد گرچه نمی تواند به طور مستقیم به یک وسیله­ی تولید کننده­ی آب داغ متصل گردد و لازم است بین آنها از یک لوله­ ی مسی استفاده شود. بسیار قابل انعطاف است و به آسانی روی دیوارها و گوشه ها نصب می گردد. لوله های پیکس دهه ها عمر می کنند و یخ زدگی را تحمل می کنند و در مقابل ترک هایی که بر اساس یخ زدن و داغ شدن خط لوله ایجاد می گردد، مقاوم هستند. واین لوله بیشترین کاربرد را در نوع لوله پکس پنج لایه و لوله پکس تک لایه دارد.

 

لوله گالوانیزه در مقابل لوله پلی اتیلن 1

مزیت های لوله های فلزی

از نظر تاریخی، اکثر لوله ها از آلیاژ برنجی، مسی، چدن و برخی از دیگر فلزات ساخته شده اند. آلیاژ برنجی و مسی از درون در مقابل فرسایش مقاوم هستند، که آنها را به انتخاب های فوق العاده عالی تبدیل می کند، اما وقتی لوله ها دهه های زیادی عمر می کنند مشکلاتی را از خود نشان می دهند که معمولا به دلیل لحیم کاری که برای اتصال آنها استفاده شده است به وجود می آیند.

فولاد یکی از موادی که به طور گسترده در روی زمین از آن استفاده می شود استحکام، و دوام قابل توجهی فراهم می کند. و یک راه حل مقرون به صرفه و تطبیق پذیر برای سیستم های  لوله کشی آب و فاضلاب است.

 

مقایسه لوله گالوانیزه و لوله سیاه فولادی

لوله گالوانیزه دارای آبکاری است که باعث محافظت بیشتر آن در مقابل زنگ زدگی، فرسودگی می شود و رسوب های معدنی باعث طول عمر لوله می گردند. لوله­ گالوانیزه معمولا در لوله کشی ها یا دیگر سیستم های آب رسانی استفاده می گردد. به علاوه، لوله گالوانیزه  از نظر هزینه مقرون به صرفه تر از فولاد هستند و اگر به درستی تهیه شوند نزدیک به سی سال در مقابل زنگ زدگی و فرسایش مقاوم هستند و همراه با یک پوشش سطحی با دوام از استحکام نیز برخوردارند.

 

لوله­ فولادی سیاه

لوله­ سیاه شامل یک پوشش تیره رنگ اکسید آهن روی سطح خود می باشد و در مصارفی بکار می رود که در آن نیاز به محافظت به وسیله آبکاری نیست. لوله­ ی فولادی سیاه در ابتدا برای حمل و نقل آب و گاز در محیط های روستایی و شهری استفاده می شد همچنین برای تحویل هوا و بخار با فشار بالا. همچنین به دلیل مقاومت بسیار آن در مقابل گرما، استفاده از آن در سیستم های آب پاش اطفاء حریق رایج است. لوله ی فولادی سیاه برای دیگر کاربردهای حمل آب نیز معروف است

از نام های دیگر لوله فولادی سیاه که بر اساس کاربرد آن نشات گرفته است می توان به :

لوله فولادی آبرسانی برای مصارف انتقال آب با حجم بالا لوله فولادی گاز برای مصارف گاز خانگی و در سایز های بالا برای مصارف پتروشیمی و انتقال گاز که به آن لوله گاز API می گویند اشاره کرد 

لوله­ استیل ۳۰۴

لوله­ استیل ۳۰۴ نیز می تواند برای حمل و نقل مایعات استفاده گردد. استیل در مقابل فرسایش مقاومت بالایی دارد، دوام بسیار بالا دارد، نسبت به وزن استحکام بالایی دارد، مقاومت خوبی در برابر رسانایی الکتریکی و گرمایی دارد، ساخت آن آسان است، به راحتی تمیز می شود، غیر مغناطیسی است و در برابر سرما سخت می شود.

 لوله­ برنجی

گرچه لوله های برنجی یک روش بسیار قدیمی هستند اما همچنان امروزه در خط لوله های فاضلاب و ذخایر آبی و خط لوله های گاز استفاده می گردد. لوله های برنجی یک آلیاژ همبسته است که از روی و مس تشکیل شده است، در مقابل فرسودگی مقاومت بالایی دارد، و قابل استفاده برای آب آشامیدنی نیز هست لوله های برنجی به دلیل نرم بودن به راحتی نصب می شوند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *