مطالب

درباره توری گابیون

توری گابیون

درباره توری گابیون

توری گابیون که از فلز ساخته شده است  چشمه های شش ضلعی دارد و با اینکه توری گابیون در بعضی از نقاط به صورت محدود ، به عنوان فنس و حصارکشی استفاده می شود ولی مورد مصرف تخصصی این محصول در پروژه های عمرانی و راه سازی است . توری گابیون از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه توری مرغی است ، امّا تفاوت آن با توری مرغی در این است که  ابعاد رول ، مفتول و چشمه بافت با آن متفاوت است .

علت نامگذاری این توری به توری گابیون در این است که  هر گونه فنس یا حصار فلزی که از مواد و مصالح نظیر سنگ و سنگریزه پر شود ، گابیون نام دارد .

نام های دیگری که این توری در بازار به خود گرفته است توری سنگی ، تور سنگ یا توری سنگ می باشد.

انواع توری های مفتولی

کاربرد توری مش

توری مش عمدتا برای مصارف ساختمانی و کف در داخل بتون کاربرد دارد و امروزه یکی از رایج ترین روش های ساخت در ساختمان ها و پروژه های بزرگ را به خود اختصاص میدهد.

کاربرد توری مرغی

یکی از کاربرد های توری  مرغی استفاده از توری مرغی در صنعت مرغداری و برای حصارکشی قفس پرندگان می باشد.

کاربرد توری پرسی

توری پرسی که به صورت ورق هایی داخل قالب های پروفیلی قرار میگیرد و به علت استحکام و زیبایی و ارزانی آن نسبت به نرده آهنی جهت نرده کشی به دور میادین، پارک هاف بلوار های مجتمع مسکونی، ترمینال، ها و منازل ویلایی به کار میرود

کاربرد توری حصاری

توری حصاری در  حصارکشی دور باغ ، ملک خصوصی ، زمین های ورزشی ، حفاظ ساختمان جهت حفاظت از سقوط کارگران هنگام عملیات های ساختمانی ، قفس برای حیوانات فرودگاه ها ، مراکز نظامی ، مراکز صنعتی ، راه آهن ، استخر می باشد

کاربرد توری سرندی رولی

کاربرد عمده این توری های فلزی (توری سرندی) و یا ( Chain link wire mesh ) برای ساخت سرند های ایستاده در ساختمان سازی است.

موارد مصرف توری گابیون

شایع ترین نوع مصرف توری گابیون یا همان توری سنگ ، استفاده آنها به صورت سبد یا باکس (box) است به شکلی که آنها را به صورت مکعب یا در مواردی به شکل استوانه در آورده و در محل های مورد نظر قرار داده ، آنگاه درون آنها را پر از سنگ می کنند . این عمل به صورت خشکه چینی انجام می شود . ایعاد سبد یا باکس مکعبی گابیون  ۱ * ۱ * ۱  ،  ۱ * ۱ * ۲ ، ۱ * ۱ * ۳ متر مکعب است . وقتی سبد ها پر از سنگ شد با چیدن آنها در کنار هم ، سطحی صاف و محکم ایجاد می شود . وزن حاصل شده از سنگها استحکام زیادی به آن می دهد به طوریکه می توان در بعضی نقاط به عنوان دیوار حائل یا سدی در برابر رانش و ریزش خاک از آن استفاده کرد .

مشخصات فنی توری گابیون

رول های توری گابیون در عرض ۱ الی ۳ متر و طول ۴۰ الی ۵۰ متر تولید می شوند . در بافت این نوع توری از مفتول گالوانیزه گرم با قطرهای ۲ ، ۲٫۵ ، ۳ میلیمتر استفاده می شود . وزن هر متر مربع از این محصول حدوداً ۲ کیلو گرم و وزن روب بافته بافته شده آن هم در بازه تقریبی ۸۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم می باشد .

چشمه های توری سنگی ( گابیون ) در ابعاد  ۶ * ۵ ، ۱۰ * ۸  ، ۱۰ * ۱۰ ، به شکل لانه زنبوری و شش ضلعی است . البته پر مصرف ترین چشمه  ۱۰ * ۸  است . چشمه ۶ * ۵ مخصوص کف آبراهه هاست که به اصطلاح به آن گابیون مترز نیز گفته می شود . گابیون هم مثل توری حصاری در دو نوع فلزی و روکش دار تولید می شود که نوع روکش دار خیلی مرسوم و متداول نیست .

کاربرد توری گابیون

به طور کلی تور سنگ یا همان توری گابیون در هرجایی که نیاز به حفاظت بالای خاک در مدت زمان بالا و ایجاد یک دیوار نگهدارنده ، علی الخصوص در مناطق شیب دار و محیطهای رانشی و فرسایشی باشد ، به کار می رود . در ذیل به چند عنوان از مهمترین مصارف توری سیمی گابیون اشاره می کنیم .

 • ایجاد دیوار سنگی جهت مقاوم سازی تجهیزات ساختمانی در بناهای ناپایدار
 • دیوار حائل جهت تکیه گاه پل ها
 • دیوار محافظ در جداره آبگذرها یا زهکش و کف خروجی ها
 • در پروژه های سد سازی ، جاده سازی و موج شکن
 • در سواحل و کناره ها ، سدهای کنترلی ، کنترل رسوب و فرسایشی
 • ساخت مجسمه های با طراحی مدرن و پر شده از سنگ در شهرها
 • احداث دیوار گابیونی جهت تحمل بار سازه های ساختمانی
 • ایجاد دیوارهای گابیونی جهت دکور ، نماکاری و تزئین ساختمانها

مزیت های استفاده از توری گابیون

استفاده از گابیون دارای محاسن زیادی است که سبب شده این محصول یکی از پرمصرف ترین و پرمخاطب ترین محصولات صنایع مفتولی باشد . مزایایی که در ذیل به چند نمونه از آن اشاراتی خواهیم کرد .

 1. عمر بسیار بالا به دلیل پوشش گالوانیزه گرم  ( حداقل ۴۰ سال )
 2. عدم نیاز به حفاظت فیزیکی
 3. فراوانی و ارزانی سنگی که باید در داخل آن پر شود
 4. از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بودن آن
 5. عدم نیاز به مهارت تخصصی جهت نصب سازه گابیونی
 6. قابل تولید در طول و عرض دلخواه بنا به سفارش مشتری
 7. انعطاف پذیری بالا به هنگام اجرای پروژه
 8. مقاومت بالا در رطوبت و مناطق پر فشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *