مطالب

مراحل تولید لوله مانیسمان

تولید لوله مانیسمان

لوله های بدون درز ( لوله مانیسمان ) به صورت اکسترودینگ توسط قالب‌های مختلف تولید می‌شود. اصولا مراحل تولید لوله مانیسمان مستلزم فرایندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می گردد.

به همین دلیل قیمت لوله بدون درز کمی گرانتر از لوله های درزدار است. لوله مانیسمان از شمش های فولادی تولید می شوند آنها عموما با کشش و نورد شمش های گرد فولادی تولید می شوند البته تولید از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است

اما باعث بالا رفتن هزینه تولید می گردد نکته جالب در باره روش تولید این نوع لوله ها این است که تولید از سایزهای بزرگتر به کوچکتر می باشد وسایزهای ۱/۲ و ۳/۴ و ۱ اینچ معمولا به روش سرد می باشد

یعنی برای تولید سایز ۱/۲ اینچ ابتدا باید شمش ۷۶ پس از حرارت سوراخ  1/2 ایجادشود و بعد از نورد و کشش در خط تولید لوله شده و سپس از آن با روش سرد لوله کشیده شده و اسید کاری می شود.

طی چند مرحله کشش لوله به سایز ۱/۲ اینچ می رسد. این روش اولین بار توسط مهندسی آلمانی بنام  مانیسمان بکار گرفته شده و فقط در ایران به این نام خوانده می شود.

شرح مراحل تولید لوله مانیسمان

۱. برش

در مرحله اول تولید لوله مانیسمان شمش فولادی را بنا به خواسته سفارش دهنده به ابعاد گوناگون برش می دهند(ممکن است این شمش تولید داخل یا تولید کشورهایی چون اکراین باشد )

۲. مرحله گرمادهی

شمش را داخل کوره های قوسی که با استفاده از سوخت گاز گرمادهی می شوند گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد.

۳. سامانه لخ پرس

در این مرحله شمش را بوسیله لخ پرس سوراخ می کنند.

تولید لوله مانیسمان
تولید لوله مانیسمان

۴. دستگاه النگاتور

فولاد گرم شده را با دستگاه النگاتور گرد میکنند.

۵. مرحله شلیک سمبه

میتوان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید لوله بدون درز می باشد این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی می باشد که با سرعتی بالا سمبه ای به طول ۱۲ متر را داخل شمش فولادی می کنند.

۶. تاب گیری

در این مرحله اگر لوله مانیسمان مقدار کمی تاب داشته باشد صاف و یکدست می شود.

۷. جداسازی سمبه

در مرحله آزاد سازی سمبه ،سمبه داخل لوله از آن جدا می گردد.

۸. مرحله کروی

در این مرحله سر و ته لوله گرفته می شودو لوله به حالت گرد در می آید.(قبل از این مرحله سر وته لوله حالت تیز و برنده داشته است)

۹. مرحله کشش

در این مرحله لوله را به اندازه های گوناگون تا ۲۴ متر تحت کشش قرار می دهد.

۱۰. مرحله سرد کردن

لوله را با آب و با فرایندی مخصوص خنک می کنند.

۱۱. مرحله اندازه گیری

لوله خنک شده به انتخاب مشتری برش داده میشود(معمولا ۶متری)

۱۲. مرحله آزمایش یا تست

با کامپیوتر لوله راتست می کنند تا ضایعات از مابقی جدا گردد.

۱۳. مرحله کونیک شدن دو سر لوله

در این مرحله سر و ته لوله با دستگاه کونیک و صاف می شود(بخاطر تسهیل امر جوشکاری)

۱۴. پولیش زدن

این مرحله که تنها مختص مشتریان از کشورهای خارجی می باشد لوله بوسیله روغنی مخصوص پالیش می گردد (این عمل برای جلو گیری از زنگ زدن می باشد)

۱۵. بستن لوله ها

در مرحله پایانی لوله ها بسته بندی می شوند شکل بسته بندی شش ضلعی می باشد و با تسمه محکم بسته وآماده بارگیری می گردد.

یا برای دیدن این ویدیو در یوتوب به این لینک مراجعه بفرمایید.

انواع لوله های مانیسمان

کارخانه های مختلفی در دنیا لوله بدون درز تولید می کند که برخی از آن ها عبارتند از :رومانی آرسلومتال، اکراین اینترپایپ ، اسپانیا تووس  و تناریس.

لوله های مانیسمان چینی هم انواع مختلفی دارند از  جمله کارخانه های چینی : ام اند آر چین، هیبی هویکه چین ، لانترین چین (که این دو از مارک های جزو وندورلیست شرکت های نفت و گاز می باشند) ، جی اس تی چین (که در بازار بیشتر موجود است).

همچنین لوله های بدون درز درایران در کارخانه  گروه ملی اهواز تولید می شوند که تقاضای نسبتا زیادی دارند اما تعداد عرضه و تقاضا همخوانی ندارند، بعضی از شرکت و ارگان های دولتی در ایران تقاضا دارند که تمامی محصولات تولید ملی باشند. قیمت لوله اهوازی نسبت به کیفیت و عوامل دیگر گران تر از لوله های چینی هستند اما حواستان باشد لوله طرح اهواز خرید نکنید!

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.