مطالب

روش های تشخیص انواع میلگرد

میلگرد استاندارد

روش های تشخیص انواع میلگرد

میلگردها در صنعت ساخت و ساز کاربرد زیادی دارند و به همین دلیل بسیار مهم است که توجه داشته باشید محصول خود را از کدام تامین کننده خریداری می کنید. زیرا فروش هر محصول فولادی که از کیفیت پایین برخوردار باشد و بسیاری از استاندارد ها در ساخت آنها رعایت نشود باعث می شود در طول زمان نتیجه کار باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیری شود.

کاربرد میلگرد در صنعت بتن و بتن ریزی

۱- میلگرد A1 :  ( میلگرد نرم بدون آج )

این میلگرد با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و  تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد بعنوان میلگرد نرم شناخته شده و عمدتا بصورت صاف و بدون آج می باشد. این میلگرد برای آهنگری و تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مناسب است و بطور کلی بعنوان یک میلگرد داکتیل یا میلگرد ساده شناخته می شود.

۲ – میلگرد A2 : ( میلگرد نیمه سخت با آج ساده )

این نوع میلگرد، نوعی میلگرد آجدار است که با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۹ درصد بعنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته شده که بصورت آجدار و عمدتا آج فنری شکل می باشد. این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصا خاموت زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن در صورت اجبار میسر بوده  که البته توصیه می شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.

۳-میلگرد A3 : ( میلگرد سخت با آج پیچیده )

این میلگرد با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴ درصد بعنوان  میلگرد خشک (ترد) مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی بوده که بصورت آجدار و عمدتا آج جناقی می باشد و اکیدا برای آهنگری و تغییر شکلهای فراوان با زوایای تند مناسب نبوده و همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری بر روی آن مجاز نمی باشد.

تشخیص انواع میلگرد

امروزه شاید یکی از مسائل و دغدغه مهندسین عمران تشخیص صحیح مصالح از نظر استاندارد بودن یا نبودن آن است یا گاهی دیده می شود برخی پیمانکاران برای سود بیشتر مصالح بی کیفیت ولی شبیه مصالح باکیفیت را استفاده می کنند که تشخیص این موارد در بعضی مواقع بسیار سخت می باشد ولی برخی از موارد با مطالعه و تجربه قابل تشخیص می باشد.

میلگردها در اندازه ( قطر ) متفاوت ساخته می شوند و از لحاظ ساختمان داخلی (آنالیز میلگرد) ، وابسته به محل بکارگیری و یا کشوری که قرار است بکار گرفته شود متفاوت است.

نکته ۱: در بازار، معمولا میلگردها را با نام و استاندارد قدیم می شناسند اما در حال حاضر تمام میلگردهای بازار تابع استاندارد جدید هستند به عنوان مثال وقتی نام “میلگرد A2” را می شنوید بدانید که منظور همان “میلگرد آج ۳۴۰” می باشد و منظور از “میلگرد A3” ، همان “میلگرد آج ۴۰۰” می باشد که فقط نام ها ثابت مانده ولی آنالیز و استاندارد آنها کاملا متفاوت می باشد.

طرز تشخیص میلگرد نوع  A2   “آج ۳۴۰”  از A3  “آج ۴۰۰”

همانطور که ذکر شد میلگردهای گروه A1 که از جنس فولاد نرم هستند معمولا به شکل صاف (بدون آج) تولید می‌شوند و به دلیل نداشتن آج کاملا قابل تشخیص می‌باشند اما سؤال اساسی این است که چطور می‌توان میلگرد نوع A2   “آج ۳۴۰”  از A3  “آج ۴۰۰” تشخیص داد؟

در جواب این سوال میتوان گفت با دقت به جنس و آج میلگرد نگاه کنید، چنانچه آج میلگرد به شکل فنر باشد میلگرد از نوع A2 می‌باشد. در میلگرد های A3 آج ها به صورت ضربدری هستند اما در A2 به صورت منفرد هستند. مطابق استاندارد ملی و مبحث نهم، میلگرد A3 دارای آج جناقی( ۷و۸) می باشد ولی میلگرد A2 داری آج مارپیچ موازی می باشد. میلگرد A3 شکننده است. اما میلگرد A2 انعطاف پذیرتر است. یعنی خم شدنش با نرمی همراه است.

نکات مهم:

نکته ۱: میلگردهای “آج ۳۴۰” یا( A2 قدیم )، بصورت مستقیم آج زنی می شوند ولی در نوع “آج ۴۰۰” یا ( A3 قدیم )، بعد از عملیات آج زنی، وارد مرحله دیگری بنام خنک کاری می شوند و عملیات خنک کاری توسط پاشش آب و یا در معرض مجاورت هوا انجام می شود. بخاطر این عملیات، میلگردهابه رنگ سیاه تبدیل می شوند.

نکته ۲: مطابق استاندارد آج این نوع میلگردها با هم متفاوت است ولی بدلیل سوء استفاده برخی تولید کنندگان از همین مطالب، میلگردهاییدر بازار عرضه می شود که مثلا از آج استاندارد A3  استفاده شده ولی مقاومت فیزیکی و شیمیایی آن با میلگرد A2 سازگارمی باشد.

نکته ۳: اگر مجری سازه ای هستید یا ناظر  باید به نوع  آرماتور مصرفی در سازه که طراح مد نظر داشته توجه کنید و در صورت مشخص نشدن در نقشه ها آن را از طراح مطالبه کنید چرا که به طور مثال اگر  سازه بر اساس میلگرد A2 طراحی شود و در اجرا از میلگرد A3 استفاده شود به لحاظ اینکه مقاومت تسلیم زیادتری دارد سازه پر فولاد شود که این خلاف آیین نامه و مباحث نظام مهندسی است یا بلعکس اگر به جای میلگرد A3 از A2 استفاده شود سازه آن مقاوت لازم را نخواهد داشت.

نکته ۴: هنگام تهیه میلگرداز کارخانجات معتبر تولید میلگرداستفاده کنید چرا که ممکن است افراد سود جو اقدام به تهیه میلگرد A2 با آج جناقی بکنند.

نکته ۵: اگر ناظر سازه هستید و به نوع میلگرد شک کردید ولی از نظر ظاهری ایرادی نداشت نمونه میلگرد ها را به آزمایشگاه برای تشخیص صحیح ارائه بدهید. در هرصورت مطابق آئین نامه باید با انجام آزمایشات نوع میلگردرا مشخص کرد.

انواع میلگرد طبق استاندارد روسی

 

علامت استاندارد
ملی ۳۱۳۲ ایران

حداقل مجاز
مقاومت کششی
(
N/mm)

حداقل مجاز
مقاومت تسلیم
(
N/mm)

شکل ظاهری

رده سختی

A1 (S240)

س ۲۴۰

۳۶۰

۲۴۰

ساده

نرم

A2 (S340)

آج ۳۴۰

۵۰۰

۳۴۰

آجدار مارپیچ

نیمه سخت

A3 (S400)

آج ۴۰۰

۶۰۰

۴۰۰

آجدار جناقی

سخت

A4 (S500)

آج ۵۰۰

۶۵۰

۵۰۰

آجدار مرکب

سخت

 

  •  لازم به ذکر است میلگرد A3 دارای آج مارپیچ یک دست و میلگرد A2  دارای آج جناقی به صورت ۷ و ۸ می باشد که تفاوت ظاهری اصلی میان این ۲ نوع میلگرد می باشند.
  • برخی از کارحانجات تولید کننده استاندارد تولید میلگرد را رعایت نمی کنند و میلگرد ها را را آج های غیر استاندارد تولید می کنند لذا برای تشخیص میان انواع میلگرد ها نباید به شکل ظاهر آج آنها اکتفا کرد.

 

وزن هر شاخه (kg) ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
ذوب آهن اصفهان ۴.۷۴ ۷.۳۹۲ ۱۰.۶۵۶ ۱۴.۵۲ ۱۸.۹۶ ۲۴ ۲۹.۶۴ ۳۵.۷۶ ۴۶.۲ ۵۷.۹۶ ۷۵.۷۲
کویر کاشان ۷.۵ ۱۱ ۱۴.۸ ۱۹.۲ ۲۴.۶ ۳۰ ۳۶ ۴۶.۴ ۵۸.۵ ۷۶
اهواز ۴.۵ ۱۰.۵ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰
نیشابور ۱۴.۲
۱۴.۶
۱۸.۸
۱۹.۲
۲۴
۲۴.۴
۲۹
۲۹.۴
۳۶
۳۶.۴
۴۶.۸
۴۷.۲
۵۷.۸
۵۸.۵
سیرجان ۱۰
۱۰.۵
۱۳
۱۳.۴
۱۷.۵ ۲۲.۵
شاهین بناب ۴.۴۴
۴.۶۶
۷.۰۷
۷.۳۱
۱۰.۱۹
۱۰.۵۴
۱۳.۸۸
۱۴.۳۶
۱۸.۲۹
۱۸.۷۷
۲۳.۱۶
۲۳.۷۶
۲۸.۶۰
۲۹.۳۵
۳۴.۵۰
۳۵.۴۱
۴۴.۷۵
۴۵.۵۷
۵۵.۹۲
۵۷.۳۹
۷۳.۰۵
۷۴.۹۸
ظفر بناب ۴.۲ ۶.۲ ۱۰.۲ ۱۳.۶ ۱۷.۳ ۲۲.۱ ۲۸ ۳۵.۵ ۴۵.۹
حسن رود ۴.۷ ۶.۹ ۱۰ ۱۳.۷ ۱۸ ۲۲.۹ ۲۹.۶
آذر فولاد امین ۴.۴۱ ۷ ۱۰.۱۳ ۱۳.۹ ۱۸.۱۳ ۲۳ ۲۸.۳ ۳۴.۲ ۴۴.۶ ۵۶ ۷۳.۱
میانه ۱۴.۵ ۱۹ ۲۴ ۲۹.۵ ۳۶ ۴۶.۵
امیرکبیر خزر ۱۰.۷
۱۱.۱
۱۳.۷
۱۴.۲
۱۸
۱۸.۵
۲۴ ۲۸
۲۹
آریان فولاد ۷ ۱۰ ۱۴ ۱۸ ۲۳ ۳۰
کاوه تیکمه داش ۴.۵۹۶ ۷.۲۸۴ ۱۰.۱۵۲ ۱۳.۸۶ ۱۸.۹۶ ۲۳.۲۸ ۲۸.۴ ۳۴.۴۱ ۴۴.۸۸ ۵۶.۸۸ ۷۴.۴
شاهرود ۱۸
۱۹.۵
۲۴
۲۵
۲۹.۵
۳۱
ارگ تبریز ۱۴.۵ ۱۸.۵
۱۹
۲۳
۲۴
۲۹.۵ ۳۵
۳۵.۵
شمس تهران ۹.۵
۱۰
دماوند ۱۵ ۱۷
۱۸
کرمان ۱۹
الیگودرز کلاف
۵۰۰کیلویی
کلاف
۵۰۰کیلویی
کلاف
۵۰۰کیلویی
شیراز کلاف
۳۲۰کیلویی
کلاف
۳۲۰کیلویی
کلاف
۳۲۰کیلویی
کلاف
۳۲۰کیلویی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *